Súdny dvor Európskej únie zvažuje reguláciu linkov! Zdieľanie obsahu zrejme končí

, Autor: Ján Kisty

Súdny dvor Európskej únie zvažuje kontrolu všetkých odkazov zverejňovaných na webových stránkach z dôvodu ochrany autorských práv.

To by spôsobilo úplnú kontrolu nad internetom ako takým, a pravdepodobne by nielen zamedzilo rozširovaniu pirátskeho obsahu, ale aj obsahu, ktorý právom patrí jednotlivcom, resp fyzickým osobám. V minulosti sme tu už podobné iniciatívy mali a vždy bol poškodený len „bežný“ občan. Pred pár rokmi sme tu mali prípad na pôde Súdneho dvora Európskej únie, tzv. linkovania odkazu, kedy súd rozhodol, že nepotrebujete licenciu (na zdieľanie) od vlastníka práv. Používateľ vtedy vložil link do svojho článku, ktorý už bol na internete, pretože vlastník práv už raz poskytol povolenie (zdieľat). Na druhej strane ale proti podobnému konaniu bojuje antipirátska únia, u nás napr. ČPÚ. Tá sa orientuje predovšetkým na používateľov rozširujúcich odkazy s pochybným obsahom ako aj uploaderov. Česká pirátska strana zase chce neobmedzené zdieľanie odkazov a žiada aby takéto konanie nebolo v rozpore so zákonom.

Kľudne sa tak v budúcnosti môže stať, že zdieľanie odkazov nebude možné (bez povolenia vlastníka) a obsah ostane uložený len na pôvodnom serveri. Čo ale v prípade, keď niekto „leakne“ nejaké obrázky? Známe sú úniky mobilov, áut či iných zariadení pred ich oficiálnym predstavením. V takomto prípade je autor zároveň anonym. Že porušuje NDA (zmluvu o mlčanlivosti) je už iná vec.

Ak sa podobnú absurditu podarí presadiť na európskej pôde, zanikne web, ako ho poznáme. Predstavme si bezduché stránky bez odkazov. Nepredstaviteľné. Netreba zabúdať, že už aj dnes Facebook aplikuje podobnú techniku, keď overuje obsah odkazu.

Zdroj: arstechnica

 

Kľúčové slová
Európska Únia, softvérové pirátstvo
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

A nech idu do riti

Re: Súdny dvor Európskej únie zvažuje reguláciu linkov! ...

facebook napr. nedovolí zdielat pornhub, apod. ani do správy to je trocha pritiahnuté za vlasy ked mi lezu do mojich sprav

Presne tak, ja som sa minule snazil poslat nieco z Bestgore. Neslo to ani cez URL skracovac.

Re: Súdny dvor Európskej únie zvažuje reguláciu linkov! ...

Nech si to vopchajú do pridelí. Ale najviac ma bavilo, keď chceli zatrhnúť pirátizmus v Ru, to sa len u nás tešili, ale teraz je to diktát. Zasa odpad ako SOPA, ACTA a PIPA.

Tato byrokracia a vraj ochrana vlastnickych prav mi uz lezie na nervy.
Presne tak, do analu aj s celou europskou bandou.
Pred nami hraju divadielko na ochranu mnohych veci, ale v podstate sa vdaka nim stavame buducou americkou koloniou.
Spomente si len na tesne zamietnutu zmluvu ACTA a ako sa ju snazili prijat.... cez nejaku skupinu poslancov, ktori mali na starosti rybolov!
Pre otrokarov to bola drsna rana a preto uz teraz pripravuju zmluvu TTIP.
Jej zakladom je to, ze aj keby sa opat nahodou neprijala, tak aj potom by bola dalsich 10 rokov vedena ako prisne tajna a nikto by k nej nemal pristup.
http://dopice.sk/gqo, http://tinyurl.com/nhcak52, http://dopice.sk/gqp
Takze aka demokracia, ake hranie sa na ochranu niekoho/niecoho?
Obycajne utahovanie skrutiek a skusanie toho, kolko ludia znesu.
.
K teme....
Ako chcu nasi prilis dobre plateni europohlavni organi dohliadat na linky, ktore budu na strankach uvedene v skratenom tvare?
Co ked sa zacnu vo vacsej miere pouzivat rozne skracovace linkov?
Ci uz u nas notoricky znamy a popularny http://dopice.sk/ (ano europolitici, tam patrite), alebo http://tinyurl.com/ a pod?
To bude stroj kontrolovat vsetky linky a bude navstevovat stranky ukryte pod skratkou?
Alebo demokraticky zrusime skracovace?
.
Zda sa mi, ze je najvyssi cas vystupit z tej europskej kopy hnoja, vratane vypalnickej nato a postavit sa na vlastne nohy.
Dokazali to aj mensie a slabsie staty, ako sme my, tak preco nie?
Alebo nas bude do nekonecna niekto vodit za rucicku, stane nam niekto nieco prikazovat, zakazovat.... dohliadat co je pre nas dobre a co zle... ako malym detom?
Nie je uz nacase dospiet a stat sa suverennym statom, nezavislym na politike toho ci oneho "velkeho" hraca?
.
Som za neutralne Slovensko, bez ucasti v eurobordeli, ktory nemozeme ovplyvnovat a ktory mas okrada o posledne zvysky identity, hrdosti a slobody.

Re: Súdny dvor Európskej únie zvažuje reguláciu linkov! ...

Myslim si ze linky sa uplne zakazat nedaju,ved das niekde link,namiesto lomitok a bodiek das medzery a kto chce si to skopiruje a bodky si tam dopise.

Ked to schvalia, tak potom uz len najst niekoho s gulami a zazalovat slavny europsky udny dvor za usle zisky z adwords v clankoch, ktore patria medzi prijmy mnohych stranok.
Nie len udny dvor, ale aj konkretnych sudcov (nepodarenych mudrlantov) za ich rozhodnutie.
Samozrejme aj ludi, ktori na ten udny dvor dali taky podnet.
Nech to zacvakaju priamo oni, nech sa na to nesklada cela unia, ako vzdy za kazde ich tupe rozhodnutie.
Nie len vymyslat ujoviny (aj tak im bolo nadiktovane, co maju urobit) ale za to aj niest osobnu zodpovednost.
Banda jedna mizerna darmozracska!

Poslať nový komentár

TOPlist