Steam ukončil podporu Windows XP a Vista

Počnúc prvým dňom roku 2019 skončila podpora operačných systémov Windows XP a Windows Vista v populárnej hernej a distribučnej platforme Steam. V praxi to znamená, že od začiatku nového roka už na týchto operačných systémoch nespustíte Steam klienta. Ak teda chcete naďalej hrať svoje hry získané cez túto službu, musíte prejsť na novšiu verziu systému Windows.

Podľa vyjadrenia na stránkach služby Steam je to kvôli tomu, že najnovšie funkcie herného klienta sú založené na vstavanej verzii Google Chrome, ktorý prestal fungovať na týchto starších verziách systému Windows. Naviac, budúce verzie Steam klienta budú pre svoj chod vyžadovať funkcie a bezpečnostné aktualizácie, ktoré sú prítomné až od verzie Windows 7 a novších.

Steam nezverejnil presný počet používateľov, ktorých sa tento krok dotkne. Podľa štatistík z decembra 2018 mal Windows XP zastúpenie iba 0,12%. Podiel Windows Vista je však ešte nižší a je schovaný v položke Other, teda ostatné OS, ktorá tvorí iba 0,09%. Len pre zaujímavosť, oveľa novší Windows 8.1 v 32-bit verzii používa 0,07%. Ukončenie podpory Windows XP a Vista je tak asi naozaj kvôli zastaranosti a nie kvôli nízkemu počtu používateľov.

Zdroj: Steam

Komentáre (10)
taktak
A čo tak to najprv vyskúšať predtým, ako budete tvrdiť "V praxi to znamená, že od začiatku nového roka už na týchto operačných systémoch nespustíte Steam klienta." Mne Steam na WinXp funguje, práve som naň aktivoval Steam kódy a v pohode. Funguje aj aj Chat.
Michal Bajánek
Funguje teraz. Do buducna sa nepocita s podporou, takze sa moze stat, ze za chvilu ti prestane ist. Pride nova verzia steam klienta a update uz nemusis nainstalovat. Ukoncenie podpory, neznamena okamzite znefunkcnenie klienta.
taktak

Čo tak si prečítať najprv článok? "V praxi to znamená, že od začiatku nového roka už na týchto operačných systémoch nespustíte Steam klienta. "
To nie je pravda! Je to vyslovene lož!

Ak by Valve znemožnilo prihlásiť sa ku Steamu na Windows XP, zároveň by tým znemožnili jej zákazníkom spúšťať si hry, za ktoré Steam predtým dostal zaplatené, medzi ktorými sú aj hry, ktoré fungujú len na Windows XP, ale nefungujú na Windows 7 a 10.
V tom prípade, ak by Steam naďalej predával takéto hry a zároveň by aktívne zabránil môcť užívať už zaplatené, ide o podvod. Neexistuje žiaden dôvod, prečo by Steam nemal fungovať pod Windows XP. Klient je funkčný, služby Steamu bežia, spoločnosť neukončila činnosť. Šlo by jednoznačne o svojvôlu s cieľom poškodiť zákazníkov. Steam nie je online hra, kde sa vypli servre. Steam je predajná platforma, kde sprostredkováva predaj hier a to aj takých, ktoré fungovali, fungujú a budú fungovať pod (či výhradne) Windows XP. Microsoft tiež s ukončením podpory Windows XP nedeaktivoval Windows XP, neznefunkčnil možnosť používať Windows XP.

Valve si nemôže beztrestne dovoliť neumožniť zákazníkom stiahnuť a hrať hry na Windows XP. Zákazníci si licencie zakúpili. Zakúpili si ich pre Windows XP, používajú ich na Windows XP a nezmenilo sa nič, prečo by to nemalo fungovať "naveky", kým budú exstovať PC schopné prevádzkovať Windows XP.
V opačnom prípade by ste museli obhajovať, že Valve môže len tak beztrestne znefunkčniť Steam klienta na Windows 7 (bez možnosti stiahnúť si, hrať vami zakúpené hry, chuťovka pri DRM hrách). Tomu končí podpora o rok. 14.1.2020 a vy by ste si už nikdy nemohli na inak funkčnom stroji zahrať svoju obľúbenú hru, lebo máte zakúpenú Windows 7 licenciu a všetko fám funguje, ste spokojný, len sa proste Valve rozhodlo, že Steam klient sa neprihlási, nenaloguje, žiadnu hru si už nestiahnete, nič si už cez Steam nezahráte, ani to vami zaplatené, singleplayer, len preto, že zákazníkov Win7 už je málo.

Nejaký iný racionálny dôvod, prečo by som si napríklad o 10 rokov nemohol zahrať na Windows 7 svoje staré hry, ak bude Steam stále existovať, okrem toho, že sa Valve rozhodne znemožniť mi to?

mestozvieravec

Keby na tomto svete existovalo nejaké právo založené na spravodlivosti, tak by Bill Gates nebol miliardárom :) Právo je založené na násilnom vynucovaní záujmov silnejších proti slabším a na živení cechu právnikov a jeho dodávateľov. Myslím, že televízne koncesie sú dostatočnou ilustráciou toho v akom stredoveku skutočne žijeme ....

roob
ja len nechapem, naco kto instaluje steam do XPcka co ma DX9.. ako proof of concept ok.. normalne ma dnes kazdy hrac 10nu lebo DX12!
Michal Bajánek
XP je mrtve, aspon pre normalne pouzivanie PC a vyuzivanie novych programov. Da sa na nom fungovat, ale aby sa rozbehali niektore veci na XP, treba hladat riesenia ako. Ten kto nechce W10, mal by prejist aspon na W7. O bezpecnosti stareho XP je aj skoda hovorit.
Dunco2

Lebo mas aj na Steame hry, ktore je problem rozbehat pod W7 ci novsim (Hexen, Heretic a stary SiN s datadiskom mi momentalne v rychlosti napadaju, ze mi nesli na novsich OS) a Steam ma podporu starsich OS na haku....Valve staci, ze zaplatis, to, ze hra ti nejde uz je tvoj problem....

xxxx

Mod kompatibility nefunguje ?

Dunco2

sorry dovolenka

keby fungoval, tak asi nepisem, ze to nejde :) Mozno by to slo napr. cez DOSBox, ale preco ja ako platiaci zakaznik mam riesit, ze Steam predava hry, ktore nefunguju na novsich OS, ale zaroven ten isty Steam odstrihne podporu pre OS, kde to ide....

Ján

Mne to už na XP nejde, na NTB s win7 funguje steam bez problému.

Pridať nový komentár
TOPlist