Štart Ariane 5 s rekordným nákladom

Ariane 5 úspešne odštartovala s rekordným nákladom, kozmickou loďou ATV Albert Einstein. Aktualizované.

Nákladná loď ATV európskej kozmickej agentúry ESA nesie zásoby a palivo k medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Po kozmických lodiach Jules Verne, Johannes  Kepler a Edoardo Amaldi nesie štvrtá loď ESA meno Albert Einstein. S hmotnosťou 20235 kg je najťažším nákladom aký kedy ťažký nosič Ariane 5 vyniesol na nízku orbitu Zeme. Náklad zahŕňa 209 zásobovacích vakov obsahujúcich 1400 vecí s celkovou váhou 2 a pol tony. Zo stravy okrem iného aj lasagne, tiramisu a makadamové orechy. Súčasťou nákladu je aj nástrojová sada vytlačená na 3D tlačiarni. Väčšinu jeho váhy však tvorí kyslík (O2, 100 kg), voda (560kg) a palivo (2.6t) potrebné na dvíhanie vďaka treniu o zbytkovú atmosféru postupne klesajúcej ISS (približne 100 metrov denne).

Cena kozmickej lode ATV sa odhaduje približne na 450 miliónov eur (bez ceny za štart/nosič). Náklady na jej vývoj sa odhadujú približne na 1.35 miliardy eur. 

Pri štarte 865 ton vážiaca Ariane 5ES vypustí 20 tonovú 10 metrov dlhú kozmickú loď ATV po 1 hodine a 3 minútach letu vo výške približne 260 kilometrov v oblasti nad Novým Zélandom. Potom sa nasledujúcich 10 dní bude ATV postupne približovať k ISS, spojenie je naplánované na 15. júna. 

Štart úspešne prebehol včera neskoro večer 23:52:11 stredoerópskeho času z Guyanského kozmického centra vo Francúzskej Guyane.
 

 

Záznam štartu:
 

Pridať nový komentár
TOPlist