Správa od mimozemskej civilizácie z iného vesmíru?

, Autor: Pavol Bobik

Nový pohľad na Fermiho paradox z dielne matematických fyzikov Rogera Penrosa a Vahe Gurzadyana. Aktuálne spolu na arxiv.org vydali článok, ktorý prináša odvážne hypotézy o mimozemských civilizáciách z iných vesmírov.

V článku nazvanom CCC and the Fermi paradox sa zaoberajú Fermiho paradoxom v ich Konformálnej Cyklickej Kozmológii (Conformal cyclic cosmology v skratke CCC). Ide o kozmologický model, ktorý obaja autori začali formovať približne pred desaťročím. 

V CCC kozmológii je súčasný vývoj vesmíru od Veľkého tresku po jeho nekonečné rozpínanie len jedným z nekončiacich podobných, ako to volá CCC kozmológia, vekov. Súčasný vesmír je podľa CCC kozmológie veľmi podobný štandardnému inflačnému modelu, ktorý je dnes prevládajúcou kozmologickou teóriou. Líšia sa v popise inflačnej fázy vesmíru. Tá je podľa CCC kozmológie dôsledkom histórie predchádzajúcich vesmírov. Je dôsledkom vekov, ktoré vznikli pred naším vekom.


Veky v CCC kozmológii. Credit: Roger Penrose, On the Gravitization of Quantum Mechanics 2: Conformal Cyclic Cosmology

Dôležitým aspektom CCC kozmológie je, že deje odohrávajúce sa v jednom veku, môžu mať dôsledky v nasledujúcich vekoch. Príkladom takéhoto javu môžu byť kolízie supermasívnych čiernych dier. Tie vyvolajú intenzívnu gravitačnú vlnu, ktorá môže byť v nasledujúcom vesmíre pozorovateľná ako kruhový útvar v mikrovlnnom pozadí. Mimochodom, takéto útvary sa nachádzajú v pozorovaniach misie WMAP, no existuje pre ne aj vysvetlenie v rámci štandardného inflačného modelu.

V CCC modele je teda možné poslať správu z jedného vesmíru do toho nasledujúceho, v pojmoch CCC kozmológie z jedného veku do nasledujúceho. Autori článku sa preto zamýšľajú, ako by mohol vyzerať signál od vyspelej mimozemskej civilizácie poslaný do nasledujúceho vesmíru. Aký druh signálu by to mal byť? Zdá sa nepravdepodobné, že by aj veľmi vyspelá civilizácia mohla manipulovať so supermasívnymi čiernymi dierami. Minimálne by to nebola veľmi efektívna cesta. Podľa CCC je možné poslať aj elektromagnetický signál. Takýto signál by mohol byť tiež uložený v mikrovlnnom pozadí nasledujúceho vesmíru. A to je odpoveď článku na Fermiho paradox, signál tu možno je, zatiaľ ukrytý v mikrovlnnom pozadí. Minimálne je možnosť ho poslať z minulého vesmíru-veku do súčasného.

Neprehliadnite:
Interview so Sethom Shostakom o hľadaní mimozemských civilizácií

Dôvody a účel poslania signálu z jedného vesmíru do nasledujúceho môžu byť rôzne. Medzi inými dôvodmi to môže byť zaslanie života čiže informácie umožňujúcej jeho vytvorenie (u ľudí by to bola informácia o našej DNA). V takom prípade by mohlo ísť aj o druh cestovania tejto civilizácie medzi vesmírmi. Táto myšlienka sa nazýva informačná panspermia. 

V závere článku autori uvádzajú "Je možné načúvaním signálom z predchádzajúceho veku (vesmíru), dokonca rekonštruovať celú civilizáciu z tohto veku? Aj myšlienky pritiahnuté za vlasy, ako je táto by nemali byť zamietnuté šmahom ruky bez zváženia.".

 

Zdroj: arxiv.org

Kľúčové slová
Mimozemský život, WMAP
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

chcem mat vlastny vesmir
ten dalsi
otazka je co mam urobit ?
PF 2016

Re: Správa od mimozemskej civilizácie z iného vesmíru?

Opýtaj sa Heechee ...

Re: Správa od mimozemskej civilizácie z iného vesmíru?

Skor Wan-To

Re: Správa od mimozemskej civilizácie z iného vesmíru?

Fajn teorie, je az obdivuhodne co cloveka napadne. 11-rozmerny priestor v teorii strun a slaba gravitacia preto, lebo vacsina gravitacie zo svojej podstaty "unika" do vyssich dimenzii, myslienka cyklickeho vesmiru ma hadam uz dekady. Myslienka prejdenia Kardashevovej civilizacie IV. druhu do ineho vesmiru - najprv ale svoje vedomie musia oslobodit od nosica, ktorym je podla nasich terajsich vedomosti baryonova hmota, ktora neprezije.

A to prosim pekne nech pod pojmom "iny" vesmir rozumieme hocico, paralelny vesmir, buduci aeon nasho vesmiru kde pri nekonecnom rozpinani nekonecna buducnost nasho eonu prejde do okamziku velkeho tresku noveho eonu alebo jednodochsia predstava velky tresk a velky krach... vyrasena bublinka/potomok nasho vesmiru .... Aj odovzdavanie "sprav" medzi takymito "inymi" vesmirmi nie je nova vec.

Bohuzial ked sa tieto veci vyjasnia - t.j. ci su to sprostosti jak dnes uplne smiesne modely vesmiru v staroveku ci 5 zivlov stredoveku ohen, voda, vzduch, zem, elen vital ci stredoveka alchymisticka vyroba zlata z inych kovov chemickymi procesmi bez pochopenia podstaty veci, alebo je na tom ozaj kus pravdy ako Demokritova teoria atomov spred 2,5 tisicrocia - my tu uz daaaaaaaavno nebudeme. Skoda.

Re: Správa od mimozemskej civilizácie z iného vesmíru?

treba vymyslat neoveritelne teorie a brat zato grant peniaze..., keby som sa narodil v spravnej krajine tiez by som mohol brat peniaze za vymyslanie takychto blbosti ..

Re: Správa od mimozemskej civilizácie z iného vesmíru?

Tento prispevok presne ilustruje preco sme krajina bez jedinej Nobelovej ceny, bez poriadneho zapisu do vedeckej historie. Tu prilis vela ludi rozmysla ako kabi. A vdaka nim na slovensku taketo, citujem blbosti nevymyslame. Na slovensku neminame na taketo blbosti peniaze, ze kabi.

Re: Správa od mimozemskej civilizácie z iného vesmíru?

Neviem ako ty ale vela významných vecí a na vela vyznamných veciach pracujú Slováci. Mozno nie sú kapacity ako Einstein ale prispeli dosť do spoločnosti len sa o nich tak nehovorí :) Vela aj ludí má Slovenské korene a ani o tom nemusíš vedieť. Čo sa týka tejto teorie súhlasím s hore uvedeným. Táto teoria nám neprinesie žiadny realný užitok ani technologický rozvoj. Je to blábol v dobe, kedy absolútne nič také riešiť nemusíme. Keď budeme okupovať 10% našej galaxie potom poviem, že oki je to fajn vedieť a priniesť trošku depresie, že náš rozmach sa stratí v špendlíkovej hlavičke.

Re: Správa od mimozemskej civilizácie z iného vesmíru?

Su stovky prikladov z historie ked zakladny vyskum o ktorom nik ani len netusil na co moze byt uzitocny, priniesol o desatrocia ci storocia prakticky uzitok. Nemozes teda vediet ci tento nieco prinesie. V zasade plati, ze v dlhodobejsom horizonte takyto vyskum uzitok prinasa.

Re: Správa od mimozemskej civilizácie z iného vesmíru?

Aký praktický užitok môže mať fakt, že náš vesmír je nafukovací balon čo sem tam vyfučí? Tu sa nebavíme o náhode, že wow toto si odložím možno sa to zíde.

Re: Správa od mimozemskej civilizácie z iného vesmíru?

1) Preto sa tomu nadava teoreticka fyzika.

2) Co je neoveritelne "dnes", moze byt overitelne "zajtra" - vid. Demokritova atomicka teoria spred 2,5 tisicrocia (vtedy si vsetci mysleli ze mu iste sibe, jake atomy, jake nedelitelne ciastocky sak je jasne ze vsetko je namiesane z ohna, vody, vzduchu a zeme v roznych pomeroch lebo to je uplne jasne a to co je zive ma este piaty element elan vital/zivotnu silu).

3) vedecko-technicky vyvoj za posl. tisicrocia mal tu vlastnost, ze ludia mali nejaku teoriu/nazor a ten A) dospeli k nemu bez logickeho uvazovania len tak ze "toto by bolo dobre a zaujimave keby to tak bolo" alebo "nam by sa pacilo keby to tak bolo", dogmaticky sa ho drzali a pokladali za absolutne pravdivy B) k teorii dospeli logickymi, kauzalnymi, deduktivnymi krokmi na zakl. predoslych vedomosti, nazor/teoriu nepokladaju za svaty a neomylny a konecny a jediny a finalny pretoze za cca posl. 3 storocia (a hlavne za storocie poslendne) ludia trocha v tomto zmudreli. Samozrejme aj tieto novodobe teorie/nazory pokojne mozu byt (a vieme ktore zrejme aj su) len teorie, papierove matematike svety, pretoze papierovo-matematicky je to pekné, ale realita je zrejme ina.
Ak nemam teoriu, mam blizsie k nadprirodzenym vysvetleniam okoliteho sveta. A to robili Neandertalci ci Homo Sapiens aj pred desiatkami tisic rokov, ked ziadna veda-technika neexistovala. Co je lepsie?

Re: Správa od mimozemskej civilizácie z iného vesmíru?

4) Taketo "blbosti" by si ty vymyslat nemohol, to nezalezi od krajiny. Aj na Slovensku by ich mohol niekto vymyslat, ale nie ty. To by tvoj matematicky aparat musel zasahovat mimo uroven ZŠ, mimo urovne doktoranda, mimo urovne rychlo-kvaseneho mladeho docenta a fyzikalne vedomosti mimo profesorov na matfyze.

Re: Správa od mimozemskej civilizácie z iného vesmíru?

Vies co ma ale zaujalo najviac? Že ludia čo to počítajú sú možno ako super počítače čo spracovavajú 1,0 ale v samotnej podstate tomu absolutne nerozumejú len držia v ruke papier s výpočtom a hučia "Aha mne to vyšlo, zázrak.... "

Re: Správa od mimozemskej civilizácie z iného vesmíru?

Pokial ten clovek ovlada tu fyziku za tym, tazko povedat ze tomu nerozumie. Pocitac je pre takeho cloveka iba nutny prostriedok k zrychleniu vypoctov, ktore namiesto toho aby robil 100 zivotov, pocitac vypocita za par minut/hodin/dni/tyzdnov (teda za predpokladu ze program je riadne odladeny a otestovany a je podla predstav dotycnej osoby z fyzikalnej obce).

Ako keby matematik zo 17. storocia prisiel za sprtom, intelektualnom informatikom, matfyzakom a matematicky mu vysvetlil ako ma pocitat desatinny rozvoj cisla PI. Sprt, intelektual, informatik, matfyzak to v niecom jemu sympatickom naprogramuje podla pokynov a predstav dotycnej osoby a dotycna osoba sa potesi ze jeeeeeeeej toto by som pocital cely zivot a toto tu to vyplulo za 10 sekund.

Re: Správa od mimozemskej civilizácie z iného vesmíru?

Vysvetlím to takto.. Keby tomu rozumie = nemusí to počítať. Pretože automatický chápe tým princípom bez overovania. Pozri taký Tesla, ten viac skúšal svoje myšlienky ako počítal lebo elektrine jednoducho rozumel daleko lepsie ako ktokolvek iný. Ja sa môžem tiež stať metafyzikom a s počítačom si vymýšlať rovnice na zakalde nejakých premenných. To je fascinujúce :)

Re: Správa od mimozemskej civilizácie z iného vesmíru?

CCC znamená Conform Cyclic Cosmology. Výraz "CCC kozmológia" teda znamená "konformná cyklická kozmológia kozmológia". :) Aneb názov hodný ATI Technologies Inc. = Advanced Technologies Inc. Technologies Inc.

Re: Správa od mimozemskej civilizácie z iného vesmíru?

Super je mi ked vas citam:) tak sa tesim z inteligentnych ludi. Dala by som si s vami jointa a pozerala na hviezdy.

Poslať nový komentár

TOPlist