EN

Spoluzakladateľ Apple Steve Wozniak zakladá ďalšiu firmu

Steve Wozniak je známy najmä pre fakt, že pred už skoro 45 rokmi v 1976, práve on a Steve Jobs založili firmu Apple. Steve Wozniak momentálne zakladá ďalšiu spoločnosť s názvom Efforce, ktorá sa venuje „zeleným technológiám a blockchainu“. 

Efforce bol v utajenom režime takmer rok, bude slúžiť ako trh pre majiteľov firemných a priemyselných budov na financovanie rôznorodých ekologických projektov. Spoločnosť využíva technológiu blockchainu a kryptomeny, aby spravila projekty na zefektívnenie spotreby energie lacnejšími a prístupnejšími. Cieľom má byť „demokratizovať“ trh energetickej efektívnosti vo výške 250 miliárd dolárov, princípom akým dokázal Apple rozšíriť prístup k osobným počítačom pre širokú verejnosť.

Steve Wozniak uvádza: „Spotreba energie a emisie celosvetovo narastajú, spôsobuje to klimatickú zmenu a extrémne dopady na naše životné prostredie. Tento dopad môžeme zlepšiť a znížiť spotrebu energie a to bez zmeny našich návykov. Životné prostredie môžeme zachrániť efektívnejšou spotrebou energie.“ 

Cieľom Efforce je fungovať ako decentralizovaná platforma, ktorá umožní komukoľvek využívať výhody z celosvetových projektov na vyššiu energetickú účinnosť. Kryptomena spoločnosti sa obchoduje pod názvom WOZX na trhu HBTC od 3. decembra. Túto kryptomenu si môžu investori nakúpiť a následne si kúpiť podiel v jednotlivých projektoch pre zefektívnenie spotreby energie, ktoré budú na platforme ponúkané. Služba potom dosiahnuté úspory pomocou projektov zaznamenáva v blockchaine a vracia investorom vo forme kreditu, ktorý môže byť buď predaný alebo ďalej použitý. Viac informácii o projekte je dostupných na webe efforce.io.

Zámerom je pomôcť aj malým spoločnostiam, ktoré si nemôžu dovoliť veľké investície do ekologických technológií, napr. zefektívnenie výrobných procesov, prechod na efektívnejšie LED zdroje osvetlenia a ďalšie prostriedky, ktoré by im pomohli šetriť energiu.  

Zdroje: CNBC, NY Post, PCMag

Pridať nový komentár
TOPlist