EN

Spoločnosť SpaceX dostala 886 miliónov dolárov na satelitnú internetovú sieť Starlink

Spoločnosť SpaceX patriaca Elonovi Muskovi získal 885.51 milióna dolárov v rámci dotácií od Federálnej komisie pre komunikáciu. Financovanie je určené na zlepšenie dostupnosti služieb vysokorýchlostného internetu (download > 25Mb/s, upload > 3Mb/s) vo vidieckych oblastiach USA.

Spoločnosť SpaceX v rámci svojho projektu Starlink testuje svoju satelitnú internetovú službu. Cieľom projektu je vytvoriť vo vesmíre konšteláciu satelitov, ktoré by poskytovali internetové služby najmä používateľom, ktorí žijú v odľahlých oblastiach, kde sa cena logistiky a nákladov jednoducho nevyrovná dopytu. Spoločnosť SpaceX od roku 2019 vyniesla na obežnú dráhu 900 satelitov projektu Starlink.

Spoločnosť SpaceX plánovala komerčne spustiť internetové služby Starlink ešte v tomto roku, minulý mesiac však uviedla, že bude pokračovať v beta testovaní služby aj počas budúceho roka. Komerčné spustenie sa teda očakáva niekedy v budúcom roku.

„Pri súčasnom tempe očakávame značné rozšírenie beta verzie už na začiatku budúceho roka, v časovom okne medzi koncom januára a koncom februára,“ uviedla počas priameho prenosu inžinierka spoločnosti SpaceX Kate Tice pred spustením 16. série satelitov spoločnosti Starlink dňa 25. novembra 2020.

V októbri vyzvala spoločnosť SpaceX stovky používateľov vo vidieckych oblastiach USA a Kanady, aby sa pripojili k beta testovaniu, ktoré spoločnosť nazýva „Lepšie ako nič beta“ („Better Than Nothing Beta“). Zaregistrovaní používatelia si následne zakúpili základný Starlink balíček (anténa a router) za 499 dolárov a platia za internetové služby 99 dolárov mesačne.

Elon Musk uviedol, že projekt Starlink bude hrať veľkú úlohu pri financovaní väčších ambícií spoločnosti, ako je výroba superťažkej rakety Starship, ktorá bude dopravovať „vesmírnych“ turistov na Mesiac a v budúcnosti bude pomáhať pri kolonizácii Marsu.

 

Zdroje: Starlink, The Verge

Pridať nový komentár
TOPlist