SpaceX má pozastavený kontrakt od NASA

NASA pozastavila kontrakt pre SpaceX, vďaka námietkam konkurencie.

Americká národná agentúra pre letectvo a vesmír (NASA) dočasne pozastavila kontrakt pre víťaznú spoločnosť SpaceX, za ktorou stojí majiteľ automobilovej spoločnosti Tesla - Elon Musk. Kontrakt bol pozastavený na podnet dvoch konkurentov - Dynetics a Blue Origin, ktorí ho nevyhrali a zároveň aj preto, že sa NASA rozhodla uprednostniť len jedného dodávateľa HLS (Human Landing System). Následkom tejto sťažnosti sa dočasne aj pozastavujú práce na vývoji a výrobe HLS, čo nakoniec môže spôsobiť posunutie termínu pre pristátie človeka na Mesiaci.

Spoločnosť Blue Origin, patriaca jednému z najbohatších ľudí na svete - Jeffovi Bezosovi, sa odvolala voči rozhodnutiu NASA na Úrad pre vládnu zodpovednosť s odôvodnením, že vesmírna agentúra ohrozila termíny vyslania človeka na Mesiac výberom len jednej spoločnosti, teda SpaceX. NASA sa zároveň bráni tým, že vybrala len jedného uchádzača, nakoľko to bolo podľa jej slov najlepšie rozhodnutie, aké mohla spraviť, keďže nová vládna garnitúra obmedzila financovanie programu Artemis a spoločnosť SpaceX prišla s najlacnejšou cenovou ponukou - 2,4 miliardy euro.

SpaceX bude naďalej pracovať na vývoji Starshipu, ktorý riadi naďalej Elon Musk a pravdepodobne o pár týždňov budeme môcť sledovať ďalší test rakety SN15. Teda pokiaľ ho schváli Federálny úrad pre letectvo už tento týždeň.

Zdroj: TheVerge,

Pridať nový komentár
TOPlist