SOZA už nebude vyberať pokuty za vložené Youtube videá

Slovenský ochranný zväz autorský prehodnotil svoje rozhodnutie vyberať pokuty a poplatky od bloggerov a správcov web stránok, ktorí použili hudobné videá z Youtube.

Pomerne veľa kontroverzie a všeobecného odporu vyvolala nedávno medializované konanie Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA), ktorý vyberal pokuty a/alebo pravidelné poplatky od tých, ktorí na svoje web stránky vložili tzv. embedded kód hudobného videa z YouTube.com. Vďaka tomuto kódu sa dá dané video prehrať priamo na stránke a netreba prechádzať na samostatnú stránku, čo SOZA považoval za verejný prenos na základe čoho vyžadoval licenčné poplatky.

Vyjadrenie postihnutej strany si môžete prečítať napríklad na portáli 90bpm.sk, kde je vložený aj zvukový záznam z relácie Rádia FM ka tejto téme.

Ako sa dalo očakávať, nastalo veľké pobúrenie internetovej verejnosti, keďže vyberanie pokút a poplatkov za odkaz na obsah, ktorý vôbec nemáte na svojom serveri a ktorý ste na server Youtube sami neumiestnili, je minimálne diskutabilný.

Aj na základe podnetov od dotknutých strán a verejnosti SOZA prehodnotila situáciu a vydala oficiálne vyjadrenie k situácii. Kompletné znenie nájdete v PDF dokumente (91kB).

Citujeme časť vyjadrenia: Komunita, ktorá vzniknutú situáciu vyvolala, nás motivovala pozrieť sa na veci inak a začať rozmýšľať oveľa intenzívnejšie o argumentoch protistrany. Napriek neštandardným postupom, hrubosti a nevyberaným slovám, uznávame, že použitie hypertextových odkazov a tzv. embedovacích kódov nie je verejným prenosom, resp. sprístupňovaním autorského diela verejnosti podľa platného Autorského zákona a teda nepodlieha licencovaniu.

SOZA sa všetkým, ktorí sa cítia našimi sankciami dotknutí, ospravedlňuje.

K tejto problematike sa uskutoční verejná online diskusia vo štvrtok dňa 16.6.2011 o 11.00 hod na www.soza.sk.

 

Diskusiu k tejto téme nájdete aj na našom fóre.

Komentáre (6)
passco
Nechapem jedno .. to akoze kde uspel tento blud na ktorom sude ked zaplatili za takuto hovadinu koruny alebo platili poplatky? :D
snap
napisali im, ze porusuju prava, ze pojdu nasud alebo sa mozu dohodnut mimosudnou cestou s pokutou takou a takou...
passco
To je rovnaky odrb ako ked pride zlodej za dochodcom a povie ze mu ide odpisat teplu vodu
snap
neviem podla mna ta asociacia asi bude mat popodpisovane niake zmluvy s autormy :D ale furt je to odrb akurat ze legalny.
Ondro1
Odrb, pošlú hromadnú licenčnú zmluvu, ktorú "nechtiac" podpíšete, pošlete a už vás majú. Odrby, odrby... SOZA je proste mafia.
passco
Oni pridu s takou idiotinou aby obrali ludi a sa cuduju ze ludia su na nich hruby a pouzivaju vulgarizmy :D
Pridať nový komentár
TOPlist