EN

Sonda misie Chang'e 5 úspešne pristála na Mesiaci

Vesmírna sonda čínskej misie Chang'e 5 podľa čínskych štátnych médií úspešne pristála na povrchu Mesiaca. Cieľom misie je priniesť na Zem 2 kilogramy vzoriek mesačného povrchu po viac ako 40 rokoch.

Podľa čínskych štátnych médií čínska sonda Chang'e 5 v utorok, 1. decembra 2020, „úspešne pristála na Mesiaci vo vopred vybranej pristávacej oblasti.“

Cieľom misie Chang'e 5, ktorá bola zahájená 24. novembra, je získať vzorky mesačného povrchu, aby sa vedci dozvedeli viac o pôvode Mesiaca. Chang'e 5 je prvá misia zameraná na získanie vzoriek z Mesiaca od roku 1976.

Počas podobnej misie pred 44 rokmi sa sonda Sovietskeho zväzu, Luna 24, vrátila s asi 170 gramami vzoriek. Misia Chang'e 5, pomenovaná po bájnej čínskej bohyni Mesiaca, však plánuje na Zem priniesť až 2 kilogramy vzoriek mesačných hornín.

Čínsky vesmírny program sa rozvíja hlavne posledné dve desaťročia. V roku 2003 sa Čína stala tretím národom (po USA a Rusku/ZSSR), ktorý vypustil človeka do vesmíru. Odvtedy rozširuje svoj program s ambíciami vytvoriť misiu, ktorá by na mesačný povrch dopravila aj ľudskú posádku.

 

Zdroje: China National Space Administration, China News Service, China Global Television Network, Xinhua

Pridať nový komentár
TOPlist