Sonda „krtko“ opustila cieľ misie InSight kvôli neočakávaným pôdnym podmienkam Marsu

Po dvoch rokoch pokusov a omylov NASA ukončila misiu, ktorej cieľom bolo vŕtať do pôdy a následne merať vnútornú teplotu planéty Mars.

Tepelnú sondu s názvom „krtko“ nasadil pristávací modul InSight agentúry NASA, ktorý pristál na Mars 26. marca 2018 v marci. Od 28. februára 2019 sa tím pokúšal dostať sondu pod povrch. Tam mal „krtko“ následne zmerať vnútornú teplotu červenej planéty. Avšak po neobvyklých a neočakávaných pôdnych podmienkach sa sonda nedokázala dostať do dostatočnej hĺbky.

„Krtko“ bol vyvinutý a vyrobený nemeckým národným výskumným centrom pre letectvo a vesmír (DLR). Sonda mala zistiť viac informácií o geológii Marsu a o tom, ako vznikla planéta. Meraním vnútornej teploty tím misie InSight dúfal, že objavia podporvrchový ľad, zatiaľ čo vedci chceli preskúmať možný mikrobiálny život v podpovrchovej vrstve.

Tepelná sonda je v podstate baranidlom dlhým 40 centimetrov a navrhnutým tak, aby sa pred zaznamenaním teploty pomocou zabudovaných senzorov zahĺbilo do hĺbky najmenej 3 metre. Sonda však narazila na pôdu, ktorá mala tendenciu sa zhlukovať, čo znamená, že sonda nemohla získať trenie, ktoré potrebovala na prebitie sa pod povrch. V skutočnosti sa sonda dostala do hĺbky iba približne 2 až 3 centimetre. Tím misie sa pokúsil vyriešiť problém s trením pomocou lopatky na robotickom ramene modulu Insight na nahrnutie a následné pritlačenie pôdy na sondu. Žiadny pokrok však nedosiahli a tak sa rozhodli tento cieľ misie ukončiť.

Pristávajúci modul NASA bude skúmať Mars ďalej až do konca roku 2022. Okrem hľadania otrasov bude Insight zhromažďovať meteorologické údaje. Spolu s rovermi Curiosity a Perseverance sa tak modul InSight stane súčasťou prvej meteorologickej siete na inej planéte.

 

Zdroje: NASA

Komentáre (3)
Kenco

Kdepak udelali soudrozi s NDR chybu? To je tak, keď chce niekto vymyslieť teplú vodu alebo koleso a ešte sa to snažiť použiť na inej planéte. Číňania použili niečo, čo je už dávno vymyslené, pristáli na mesiaci, zavŕtali sa "klasickým" vrtákom a so vzorkami sa úspešne vrátili späť.

Miki

Darmo, viac hláv, viac vie !

Marian

Výstižná odpoveď !

Pridať nový komentár
TOPlist