Smartfóny budú čoskoro merať srdcový tep a dychovú frekvenciu pomocou fotoaparátov

Google oznámil, že čoskoro bude možné používať fotoaparáty Pixel smartfónov nielen na fotenie alebo nahrávanie videí, ale umožnia svojim používateľom aj merať srdcový tep a dychovú frekvenciu.

Používanie tejto funkcie by malo byť pomerne jednoduché. Podľa toho, čo chcete merať, budete musieť použiť predný alebo zadný fotoaparát. Na meranie dychovej frekvencie budete musieť umiestniť hlavu a hornú časť trupu do záberu prednej kamery telefónu a normálne dýchať. Aplikácia bude sledovať zmeny v pohybe na hrudníku a následne z týchto údajov vypočíta dychovú frekvenciu.

Na meranie pulzu budete musieť použiť zadnú kameru, na ktorú položíte prst. Google uvádza, že algoritmus srdcového tepu „sa spolieha na aproximáciu prietoku krvi na základe zmien farieb v prstoch“. Nie je zatiaľ známe, ako presne systém funguje, nakoľko každý človek je iný, a teda výsledky pravdepodobne nemusia byť správne pre každého. Spoločnosť Google dodáva, že aplikácia bude musieť „brať do úvahy faktory, akými sú osvetlenie, tón pleti, vek a ďalšie, aby fungovala pre každého“.

Google plánuje predstaviť túto novú funkciu budúci mesiac, odkedy bude k dispozícii prostredníctvom aplikácie Google Fit, zatiaľ však iba na Pixel smartfónoch. Spoločnosť Google však plánuje funkciu rozšíriť aj na ďalšie Android zariadenia.

Tieto údaje však nikdy nebudete môcť brať ako náhradu skutočnej lekárskej pomoci ani ako diagnózu. Môžu však byť užitočné na identifikáciu možných problémov a následné upozornenie, aby ste reálne zašli k doktorovi.

 

Zdroje: The Keyword

Pridať nový komentár
TOPlist