Smartfón Librem 5 môže byť drahší než iPhone

Open-source smartfón Librem 5 môže ľahko prekročiť cenu 1 700 €.

Americká spoločnosť Purism ponúka zariadenia zameranú na vysokú bezpečnosť a ochranu súkromia. Medzi jeden z jej produktov patrí aj smartfón - Librem 5. Ten sa aktuálne vyrába v Číne, pričom predajca garantuje bezpečný dodávateľský reťazec. Samozrejme, vďaka tomu, že je vyrábaný v Číne, si zariadenie dokázalo udržať cenu 591 eur. To sa má ale v blízkej dobe zmeniť. Spoločnosť Purism ohlásila zmenu a chce predmetný smartfón vyrábať v Spojených štátoch amerických, vďaka čomu chce výrobca ešte zvýšiť bezpečnosť.

Tým, že chce výrobca presunúť výrobu do svojej domovskej krajiny, sa tento krok odrazí na cene smartfónu. Kým za čínsku verziu zaplatíte vyššie spomenutých 591 eur, tak pri americkej verzii si už siahnete hlbšie do vrecka. Tu sa cena môže zastaviť na takmer 1 700 eurách, čo je už veľký rozdiel oproti pôvodne vyrábanému Librem 5. Výrobca o tomto smartfóne hovorí, že sa jedná o prémiový produkt, ktorý ponúka dlhú softvérovú podporu po celú životnosť zariadenia, bez ohrozenia výkonu. Ak ste si ale objednali čínsku verziu, máte možnosť si ju zmeniť na americkú.

Librem 5 USA bude mať procesor NXP® i.MX 8M Quad core, ktorému bude sekundovať 3 GB RAM. Úložisko bude mať kapacitu 32 GB. Používateľov poteší podpora microSD kariet do maximálnej kapacity 2 TB. Zariadenie bude mať 5,7 palcový IPS displej s rozlíšením 720×1440. Zaujímavosťou je použitie troch fyzických prepínačov pre manuálne vypnutie modulov - Wi-Fi, GSM modul a mikrofón s kamerou s tým, že ak vypnete všetky tri moduly naraz vypnete aj GPS modul. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpix, predný selfie má rozlíšenie 8 Mpix. Batéria bude mať kapacitu 4 500 mAh, ktorá je vymeniteľná. Mobilý operačný systém PureOS je postavený na linuxovej distribúcii Debian.

Zdroj: PcMag, Purism,

Komentáre (1)
Stano4810

Za tento šmejd si účtovať viac než 150€ je drzosť, nie to ešte 579€ či nebodaj 1700€.

Pridať nový komentár
TOPlist