Skončí taktovanie Intel procesorov pre vážnu zraniteľnosť?

V procesoroch Intel je ďalšia hlúpa a zároveň vážna chyba. Znamená to koniec taktovania procesoroch?

Výrobcovia procesorov nikdy neboli nadšení z taktovania, pretože zákazníci si tak umelo vedeli zvýšiť výkon kľudne 2-násobne a to znamenalo, že lacné modely konkurovali drahším modelom, ktoré boli taktované z výroby alebo postavené na lepších čipoch zo stredu wafera. Doba sa zmenila, a až posledné roky sa taktovanie podporuje, Intel už dokonca dnes oficiálne pokrýva záruku aj na taktovanie. Dôvodom je možno fakt, že procesory sú dnes vytočené skoro na maximálne frekvencie rovno z výroby. A priestor na taktovanie doma je minimálny.

SGX je set bezpečnostných inštrukčných kódov v moderných procesoroch od Intelu. Ten sa podarilo napadnúť a pozmeniť integritu SGX jednoduchou zmenou napätia počas „výpočtov v enkláve“. Citlivé SGX výpočty sú oddelené a prebiehajú práve v takejto izolovanej enkláve. Štandardne aj úprava, ktorá umožňuje meniť frekvenciu a napätie procesora prebieha práve tu. Pred pár dňami sa však zistilo, že je to zároveň slabina procesora. Intel už stihol zareagovať a vydal mikrokód-patch, ktorý opravuje podvoltovanie procesora. Pochopenie útoku si môžete pozrieť v priloženom videu. U týchto procesorov nie je možné ani taktovanie.

Zdroj: guru3D

Komentáre (1)
Pjetro de

Tato zranitelnost je Intelu znama uz asi pol roka, IT mediam kratsie.

Zoznam zranitelnosti v Intel CPU je uz poriadne dlhy, so vsetkymi alternativami utokov ma asi 3 tucty, takze o jednu viac uz nie je nic divne. V podstate posledne 3 roky v hrubom priemere co mesiac, to nova zranitelnost.

Uz by to nikoho nemalo ani prekvapovat a ked prekvapuje, mal by si zvyknut.

Pridať nový komentár
TOPlist