Si to ty na videu? POZOR Facebook Messengerom sa šíria podvodné správy!

Podvodníci neustále skúšajú nové formy podvodov s cieľom uškodiť.

Počas nedávnych dní možno prišla aj vám na komunikátor - Facebook Messenger správa, ktorá obsahovala text: "Si to ty na videu?". Priložený odkaz v správe nabáda, aby ste klikli na odkaz, ktorý vás má presmerovať na sociálnu sieť TikTok. Slovenskej spoločnosti ESET sa nedávno podarilo identifikovať scam, ktorý aktuálne úraduje v Českej republike. Vďaka úzkemu prepojeniu oboch našich republík je pravdepodobné, že sa tento typ útoku objaví aj na našom území.

V prípade, že cielene alebo náhodou kliknete na odkaz budete presmerovaný na stránku, podľa typu operačného systému. Pravdepodobne však pôjde o falošnú propagáciu VPN služby a v prípade, že kliknete na odkaz, môžete byť presmerovaný na ďalšiu stránku podobnú službe YouTube. Ak si tam pozriete video, bude vám zobrazený odkaz na stiahnutie tejto falošnej VPN služby. Boli však aj prípady, kedy prebehlo presmerovanie na služby, ktoré sú podmienené mesačnými SMS platbami. Ak ste na odkaz klikni napríklad pod operačným systémom Windows, s veľkou pravdepodobnosťou budete presmerovaný na stránky s obsahom pre dospelých.

V prípade, že si nainštalujete takúto podvodnú aplikáciu, vystavujete sa riziku poškodenia operačného systému. Pripadne útočníci využijú váš počítač, alebo smartfón na prístup k vašim osobným údajom, ktoré môžu byť neskôr týmito podvodníkmi zneužité. Preto je odporúčané, aby ste neklikali na podozrivé odkazy.

Zdroj: ESET,

Pridať nový komentár
TOPlist