Seagate sľubuje vydanie 20TB pevného disku do roku 2020, a možno dokonca 100TB

, Autor: kynaj154

Seagate znásobuje svoju snahu vydať 20TB disk do roku 2020, ktorý bude založený na technológii tepelno magnetického zápisu(en. HAMR). Firma do budúcnosti predpokladá aj vydanie 100TB HDD na základe tejto technológie.

V prehlásení bol načrtnutý technologický plán, ktorý bude kľúčový pre spoločnosť minimálne do roku 2025. Seagate vysvetlil, že od konca 90. rokov používa technológiu HAMR v mnohých podobách.

,,Počas tohto obdobia sme mali veľa prielomov pri tvorbe spoľahlivých smímačov polí, špeciálnych vysokokapacitných HAMR médií a zisťovaní jednotlivých možností, ako dať laser na každú hlavu, ktorá nie je väčšia ako zrnko soli”, napísal Seagate vo svojom vyhlásení. ,,V tomto roku plánujeme odovzdať vzorky HAMR diskov niekoľkým našim zákazníkom a taktiež plánujeme úplne spustenie výroby pred koncom desaťročia.”

 Je tu ešte ,,veľa výziev” a ,,veľa tvrdej práce”, ktorá nás oddeľuje od 20TB kapacity jedného HDD disku, povedal Seagate. V krátkodobom časovom horizonte, pravdepodobne v budúcom alebo nasledujúcom roku, spoločnosť plánuje spustiť predaj diskov s kapacitou okolo 16TB, ktoré budú využívať technológiu HAMR v súčasnom 3.5 palcovom formáte. Ale pri pohľade do budúcnosti, Seagate vidí potenciál, pri ktorom dnešné kapacity budú vyzerať ako zanedbateľné.

Technológia HAMR sa bude aj naďalej vyvíjať a ak všetko pôjde podľa plánu ASTC, tak 50TB disky môžeme čakať začiatkom nasledujúcej dekády. V tomto bode budeme musieť skombinovať HAMR s bit-vzorovými médiami. Nazývame to tepelno-bodový magnetický záznam (en. HDMR). Priemyselný konsenzus spočíva v tom, že s touto technológiou bude možné v budúcnosti vyrábať dokonca 100TB disky.

 

Seagate nie je jediný výrobca, ktorý sa zameriava na výrobu vysokokapacitných HDD. Ich rival, spoločnosť Western Digital nedávno vydala prvý 14TB pevný disk a plánuje používať mikrovlnovo magnetické zaznamenávanie (en. MAMR) pre dosiahnutie 40TB kapacity do roku 2025. WD takisto uvádza, že MAMR je lepšia pre dlhodobú životnosť ako HAMR, pretože v skutočnosti neuplatňuje teplo na jednotlivé disky a je tiež jednoduchšia a lacnejšia na zrealizovanie.

zdroje pcgamer, seagate

 

Kľúčové slová
100TB, HDD, Seagate
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist