EN

Seagate plánuje do 10 rokov ponúkať disky s kapacitou 100 TB

Spoločnosť Seagate na nedávnej prezentácii uviedla svoje plány na nasledujúce roky pre klasické platňové disky. 
Momentálne používaná technológia magnetického záznamu PMR (perpendicular magnetic recording) dosahuje svoje limity. Vyššia kapacita bude dosahovaná vylepšeným zápisom, ktorý stavia práve na PMR. Ide o HAMR (heat-assisted magnetic recording), teda tepelne asistovaný magnetický záznam. V súčasnosti ponúka spoločnosť disky v bežnom predaji s kapacitou maximálne 18 TB, avšak od januára už vraj dodáva aj 20 TB s novým záznamom HAMR. 

Plány zahŕňajú disky o kapacite 30 TB s rokom uvedenia 2023, 50 TB a viac v 2026. Technológia BPM, bit patterned media, by mala umožniť ešte väčší nárast kapacity diskov a po roku 2030 by sme mali vidieť kapacity 120 TB a viac.

Spoločnosť teda stále vidí potenciál aj v platňových diskoch. Napriek tomu, že dnes už aj výrazne rýchlejšie disky SSD disponujú dostatočnou kapacitou pre bežné používanie, v prípade, že používateľ vyžaduje ukladanie veľkého objemu dát, je stále výhodnejšie siahnuť po klasickom platňovom disku. 

Zdroje: TechSpot, Anandtech

Komentáre (3)
Pjetro de

PMR bude nahradene? a cim LMR? t.j. pozdlznym ukladanim kt. zaniklo v roku 2004/2005?
opravte si prosim: PMR bude DOPLNENE o technologiu HAMR, nie nahradene.
kolmy zapis ostava, ten tu je od roku 2005 a bude este dlho

PMR zapis maju CMR (conventional) aj SMR (šindlove) disky
PMR zapis budu mat aj HAMR ci MAMR

PMR proste JE!!! ako asistencia ci doplnkove technologie ci funckionality mame SMR, HAMR, helium ... ale PMR je v KAZDOM HDD od roku 2005, proste tie samotne zmagnetizovane nano-plosky sa realizuju ako PMR a to ci sa prektryvaju stopy, ci treba na zapis telepelnu asistenciu a ci to trebe v atmosfere helia je druhe vec ... PMR proste je, bez PMR boli vyrobene najvacsie 3,5 palcove disky s kapacitou 1 TB s 5 platnami

Róbert Ostrihoň

V clanku som to upravil, aby to bolo jasnejsie. Da sa to vsak chapat dvomi sposobmi - na jednej strane technicky tieto vylepsene technologie zapisov (HAMR, MAMR) stavaju na PMR, cize su len doplnene/vylepsene. Na druhej strane vyrobcovia povacsine nebudu uvadzat, ze ide o PMR s doplnkovou technologiou HAMR, ale skratka iba HAMR - v tomto, povedzme marketingovom zmysle, to mozme chapat ako nahradenie PMR, novsou, vylepsenou technologiou.

Pjetro de

ano to je pravda, je v tom neporiadok, vyrobovia diskov ale vela veci neuvadzaju alebo uvadzaju nepresne (vidme kauza SMR diskov pre NAS/RAID, pricom na diskoch vobec nebolo uvedene ze su SMR (t.j. šindľové) a v NAS/RAID sa rozdiely veeelmi neblaho prejavili)

vyrobcovia casto ani neuvadzaju ci je disk plneny heliom alebo vzduchom; na vzchuch stacia hyper-jemne filtre (disky nie su vzduchotesne uzavrete), na helium musi byt disk super-ultra-brutalne hermeticky uzavtery na atomarnej urovni aby helium neuniklo (o tom ci ma disk helium ci vzduch sa clovek niekedy dozvie len z data sheetu: heliove maju nizsie startovacie prudy a nizsiu hmotnost cca 780g) + niektore parametre sa ani velmi casto nezvyknu uvadzat, napr. pocet platni ...

Pridať nový komentár
TOPlist