Seagate dosiahol nový míľnik v hustote zápisu na diskovú platňu

Vďaka HAMR technológií sľubuje výrobca 30TB až 60TB pevné disky v najbližších rokoch.

Po evolúcii technológie zápisu na magnetické platne spred niekoľkých rokov, kedy výrobcovia prešli na tzv. "kolmý zápis" (PMR) je už na obzore celkom nový spôsob zvýšenia kapacity pevných diskov. Je ním technológia HAMR (Heat-assisted magnetic recording), alebo v preklade magnetický zápis s podporou tepla. Seagate práve v týchto dňoch oznámil, že s použitím HARM dosiahol hustotu 1 Terabit na štvorcový palec, čo je momentálny rekord pre magnetické platne.

Do produktov dostupných v obchodoch sa však takéto pevné disky moc skoro nedostanú. Seagate zatiaľ hovorí o uvedení v najbližších rokoch, niekedy do konca dekády - čo znamená až do 2020.

Kapacity diskov, ktoré budú novou technológiou umožnené, sú však obrovské - v podobe 3,5 palcového disku do bežného stolného počítača by to malo byť až 60TB, notebookové disky o rozmere 2,5" by mohli dosahovať 10TB až 20TB. Avšak pre prvú generáciu diskov sľubuje Seagate "iba" zdvojnásobenie dnes bežných hodnôt - na 6TB u veľkých a asi 2TB u mobilných diskov.

V súčasnosti je špičkou technológia zápisu s hustotou len niečo málo nad 600Gb na štvorcový palec. HAMR v prvej generácii umožní prekročiť hranicu 1Tb (1000Gb).

Komentáre (8)
marfan
máte tam tuším mali preklep....koľko znamená pár rokov 5-10 ??
dargy
no horsi preklep je rovno v nadpise....
dargy
no horsi preklep je rovno v nadpise....
dargy
no horsi preklep je rovno v nadpise....
dargy
zmazte prosim tie viacnasobne prispevky, nejaky bug abo co...
passco
3O TB HDD to by som bral! Presne to co potrebujem
ZoranICS
Myslim ze upratanie RAIDoveho pola mozem odlozit o par rokov...
BiGTomEE
Seagate by mal najprv popracovať na kvalite jeho shitných diskov, potom sa venovať vývoju.
Pridať nový komentár
TOPlist