Samovražda vo Foxconne vyvoláva pochybnosti o zlepšených pracovných podmienkach v čínskej továrni

, Autor: Ján Kurej

​Čínske továrne, v ktorých sa okrem iných smartfónov vyrába aj iPhone, sú dobre známe tým, že pracovné podmienky nie sú najlepšie. Dokonca sa hovorí, že robotníci, ktorí v nich pracujú trpia rôznými telesnými i duševnými poruchami. Keďže je v Číne pracovných miest nedostatok, radšej so zaťatými zubami pracu odvedú ako by ju mali opustiť. Za svojú odhodlanosť však čas od času zaplatia tu najvyššiu cenu.

Na svete už existuje pomerne dosť organizácií, ktoré upozorňujú na tento problém a pokiaľ je to čo i len trochu možné, snažia sa celkové podmienky zlepšiť. Veľakrát sú však bezmocné a ostáva im len byť svedkom toho čo sa udeje v týchto továrňach. Posledná takáto tragédia sa stala v sobotu 6. januára. To je deň kedy sa dozvedeli po prvý krát, že jeden z robotníkov v továrni v meste Zhengzhou spáchal po dvoch mesiacoch práce vo Foxconne samovraždu, keď vyskočil z okna továrne a zraneniam neskôr podľahol.

V tejto chvíli nie je známe, čo ho k tomu viedlo ale možné je, že skrátka neuniesol požiadavky zamestnávateľa. Foxconn vraj kritiku úplne ignoruje a núti robotníkov pracovať nadmerné predčasy. Najhoršie obdobie je tesne pred predstavením nového produktu kedy sa firma snaží vyrobiť čo najviac zariadení. Vtedy zamestnanci opúšťajú výrobné haly výhradne len kvôli spánku a jedlu. Takýmto dlhodobým životným štýlom telo či myseľ vypovedá.

Osobne si myslím, že tieto podmienky sa nikdy nezlepšia, pretože na prvom mieste firiem ako Foxconn je zisk a preto im vyhovuje politický systém tamojšej krajiny.

Zdroj: Cult of Mac

Kľúčové slová
Apple, Foxconn
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Na samovrazdu je niekedy aj kvalita pravopisu v clankoch, napr. v tomto.

Ak ste dobry v gramatike mozete nam robit jazykovu korekturu ako dobrovolnik.

Odkiaľ autor má tvrdenie, že v číne je nedostatok pracovných miest ? Z výsledkov googlu mám zas opačné tvrdenie, že so zlepšujúcou situáciou v číne ľudia hľadajú prácu inde a pracovných miest - hlavne nízko platených - je prebytok.

Tak zamyslite sa, ak by jej bolo dostatok, tak by ludia nepracovali v tychto novodobych “otrokarnach”, su nuteni pretoze nemaju na vyber.

predčas? Čo je to predčas?

Poslať nový komentár

TOPlist