Rusko uvažuje o vlastnej vesmírnej stanici

Rusko uvažuje o vlastnej vesmírnej stanici, zároveň aj o vystúpení z programu ISS.

Ruská federácia uvažuje o stavbe vlastnej orbitálnej stanici a zároveň aj o vystúpení z Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry - Roskosmos oznámil, že začali s prácami na prvom module ich vlastnej orbitálnej stanice. Prvý modul má byť "jadrový", ktorý bude zabezpečovať napájanie budúcich modulov. Zároveň tak Rusko vyslalo aj signál o možnom ukončení spolupráce so "západom".

Jedným z hlavných dôvodov pre výstavbu vlastnej vesmírnej stanice je aj aktuálna geopolitická situácia, ktorá otriasa svetom. Samotné vyhlásenie o chystaných krokoch Roskosmosu prišlo v situácii, kedy Ruská armáda robí manévre v blízkosti ukrajinských hraníc, ale aj so zhoršujúcim sa zdravotným stavom opozičného politika - Alexandra Navalného. Oficiálnym dôvodom opustenia programu ISS je podľa vicepremiéra Jurija Borisova, vek samotnej vesmírnej stanice, ktorá je vo vesmíre od roku 1998. Na jej výstavbe spolupracovalo aj Rusko spolu so Spojenými štátmi americkými, Kanadou, Európskou úniou a Japonskom.

Nateraz ešte nie je rozhodnutie platné a je možné, že nakoniec Ruská federácia ostane naďalej v programe ISS. Bohužiaľ, veľa záleží aj od politickej situácie. Roskomos zároveň prišiel aj o veľa zákaziek, vďaka spoločnosti Elona Muska - SpaceX, ktorá začína dominovať vo vesmírnej preprave. Za aktuálnym zvažovaním ukončenia spolupráce môže byť aj orientácia ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorý sa viac sústredí na vojenskú techniku, ako na vesmírny program.

Zdroj: Phys.org,

Komentáre (5)
Pali_P

Navalný drží hladovku, preto sa zhoršuje jeho zdravotný stav. Je to jeho problém.
Americké vojská v hojnom počte vo východnej Ukrajine nikomu nevadia? Ukrajinské vojská vraždiace na Donbase deti nikomu nevadia?

Karolkm

Ako vidim na Slovensku sa toho vela nezmenilo. Rusofilov je tam stale dost.

Pali_P

A ty si naletel USA propagande.
Ropa, zemný plyn, jadrové palivo, železná ruda - všetko za dobrú cenu. K tomu peniaze z tranzitu nerastných surovín ďalej na západ. Minimálne toľko zo súčasnosti.
Keď sme povedali ich armáde "odíď", odišla. Nemci sa USA základní nevedia zbaviť a joj ako by chceli. Myslím bežných ľudí, nie politikov.
Kto vo svete rozpútava najviac vojen za posledných 70 rokov? Kto bombardoval v 90. rokoch napríklad bývalú Juhosláviu bez mandátu OSN? Rusi to nie sú.
A kto nám pomohol zbaviť sa Hitlera, ktorého financoval WallStreet?
A mohol by som pokračovať ešte dlho.

mat

presne, Rusko si na svojom území môže s vojskom robiť, čo sa mu zachce, zato presun presun vojsk Nato je riadny precedens...to naozaj nikomu nevadí, ešte im budeme kývať a držať palce, americká demagógia a propaganda je hnus najvyššieho zrna....

Dodo

Pali_P zober loptu a nie drogy . Americké vojská v hojnom počte na Ukrajine ? Klameš . Nie sú tam. Ukrajinské vojská vraždiace na Dombase ? Myslel si Ruské vojská vraždiace na Dombase. Lebo tie sú tam a nemajú tam čo hľadať. Je to Ukrajinské územie a nie územie malého ožrana z KGB !!!

Pridať nový komentár
TOPlist