Rusko-ukrajinský konflikt pravdepodobne prehĺbi čipovú krízu

Ukrajinské spoločnosti dodávajúce plyn potrebný na výrobu procesorov, boli nútené zastaviť výrobu.

Ukrajinsko-ruský konflikt má nečakané dôsledky aj pre výrobu procesorov. Tieto krajiny patria medzi najväčších vývozcov plynu známeho ako neón. Vďaka prebiehajúcej vojne, boli ukrajinské spoločnosti nútene zastaviť výrobu tohto vzácneho plynu. Neón sa totiž používa pri výrobe procesorov, ale tak isto ho používajú vo výrobe aj automobilové spoločnosti. Kde presne je neón teda využívaný? V laseroch, tie sa totiž používajú na leptanie kremíkových obvodov, pričom na tomto procese výroby je závislých až 90 percent produkcie.

V súčasnosti by mali mať spoločnosti zásoby približne na dva až tri mesiace, ale pýtame sa čo potom? To nikto nevie, treba len veriť, že vojna rýchlo skončí. Výrobu neónu bola nútená zastaviť aj spoločnosť Cryon Engineering, sídliaca v meste Odesa. pretože panujú obavy, aby sa spoločnosť nestala obeťou bombardovania. Výrobcovia čipov sa musia zaoberať hľadaním nových dodávateľov neónu, ale aj xenónu, keďže je predpoklad, že týchto surovín bude v blízkej dobe nedostatok.

Zdroj: InterestingEngineering,

Komentáre (2)
Pali_P

Ukrajinské firmy nakupovali neón z Ruska, upravovali ho na väčšiu čistotu a tak predávali ďalej. Takže správna otázka je - chceme neón pôvodne z Ruska? Nech si odpovie každý sám, hlavne tí, čo sú za sankcionovanie Ruska za každú cenu a najviac ako sa len dá.

ach jaj

Máš pravdu, ono svet to až preháňa....reaguje prehnane na všetko. Samozrejme vojna je zlá, ale vždy sú za konfliktom dve strany, za každým a vždy to tak bolo.

Pridať nový komentár
TOPlist