Rusko požaduje lokálne pobočky nadnárodných spoločností

Ak chcú nadnárodné spoločnosti pôsobiť v Rusku, budú si musieť zriadiť pobočky.

Ruská vláda požaduje od technologických spoločností, aby zriadili lokálne pobočky na ruskom území. Táto žiadosť sa týka hlavne trinástich, väčšinou amerických spoločností. Ruský telekomunikačný regulátor Roskomnadzor udal jednotlivým firmám čas do roku 2022, aby mohli dodržiavať zákon, ktorý vyšiel v júli tohto roka. Na zozname sa nachádzajú spoločnosti: Meta, Google, Apple, TikTok, Twitter, ale aj ruská spoločnosť Telegram.

Roskomnadzor tak žiada dodržiavanie zákona, podľa ktorého musia spoločnosti založiť lokálne pobočky, ktoré majú návštevnosť väčšiu, ako 500 000 užívateľov denne. Problémom je, že niektoré spoločnosti už majú na ruskom území pobočky, tak nie je známe čo ruská vláda týmto zákonom myslí, teda významom oficiálnou prítomnosťou. Dá sa predpokladať, že Rusko chce získať väčšiu kontrolu nad zverejňovaným obsahom jednotlivými spoločnosťami.

Ruská federatívna republika by si tak mala zlepšiť vymáhateľnosť práva na svojom území. Záleží už len na spoločnostiach či sa prispôsobia zákonom Ruska, ale asi nebudú mať na výber, ak tam budú chcieť naďalej pôsobiť.

Zdroj: Enadget,

Pridať nový komentár
TOPlist