EN

Rusko odporúča štátnym zamestnancom, aby sa zbavili iPhonov

Toto odporúčanie sa má týkať hlavne ľudí zapojených do Putinovej prezidentskej predvolebnej kampane.

Ruský denník Kommersant prišiel s informáciou, podľa ktorej sa majú zamestnanci blízki Putinovej predvolebnej kampane zbaviť smartfónov Apple iPhone. Toto odporúčanie sa má vzťahovať aj na pracovníkov štátnej rady, IT oddelenia, verejných projektov, či prezidentskej administratívy. Podľa prvého zástupcu vedúceho prezidentskej administratívy - Sergeja Kirijenka, môžu byť tieto zariadenia používané západnými agentúrami na sledovanie štátnych zamestnancov. V prípade, že nechcú títo zamestnanci zahodiť svoje drahé smartfóny, môžu ich dať deťom. Čas na zbavenie sa svojich zariadení majú do konca tohto mesiaca.

Predstavitelia Kremeľa veria tomu, že smartfóny Apple iPhone majú byť ľahšie sledovateľné, než napríklad zariadenia s operačným systémom Android. Vláda svojim zamestnancom odporúča, aby si teda kúpili smartfóny s operačným systémom Android, alebo Linux. Tu najviac predstavitelia vlády odporúčajú, aby zariadenia boli čínske, prípadne môžu siahnuť napríklad po smartfónoch s ruskou linuxovou distribúciou Aurora. Za týmto operačným systémom stojí firma Open Mobile Platform, ktorá je dcérskou spoločnosťou PJSC Rostelecom.

Podľa agentúry Reuters, hovorca ruskej vlády - Dmitry Peskov nevedel toto vyhlásenie potvrdiť. Namiesto toho povedal, že "smartfóny by sa nemali používať na oficiálne účely". Denník Kommersant vo svojej správe zároveň dodáva, že Rusko má snahu vytvoriť vlastný mobilný ekosystém, postavený na technológiách nezávislých od "západu".

Zdroj: pic from Techspot,

Pridať nový komentár
TOPlist