Rusko má problémy s dodávkami procesorov

Rusko má problém získať už vyrobené šarže nimi navrhnutých procesorov.

Konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom priniesol druhej spomenutej krajine sankcie a rôzne iné obmedzenia a problémy s dovozom tovaru. Tak má vďaka konfliktu Ruská federácia problém s dovozom zahraničných technológií, pričom v tejto krajine zastavili predaj aj spoločnosti zaoberajúce sa výrobou procesorov - AMD a Intel, ale aj jeden z najväčších výrobcov polovodičov - TSMC. To robí problém domácim výrobcom elektroniky, ale aj v automobilovom priemysle. Rusko sa už dlhšiu dobu snaží vyrábať si vlastné procesory, aby sa zbavilo závislosti na "západných" technológiách.

Napriek tejto snahe sa ruské spoločnosti predsa len spoliehajú na západné technológie. Napríklad procesory Elbrus (SPARC Technologies) sú postavené na ARM platforme. V prípade procesoroch Baikal sa výrobca T-Platforms spolieha na dve platformy - MIPS a ARM. Napriek tomu, že obe spoločnosti si procesory navrhujú samé, výrobu zadávajú externým výrobcom polovodičov a tu vzniká problém. Výrobcovia procesorov odmietajú plniť kontrakty, prípadne sú ochotní vyrobiť CPU neprekračujúce určité obmedzenia.

Procesor nesmie prekročiť tieto hodnoty:

  • Výkon nesmie presiahnuť 5 GFLOPS a viac
  • Šírka ALU nesmie presiahnuť 32 bitov
  • CPU nesmie mať viac ako 144 pinov
  • Externe pripojené zariadenia nesmú komunikovať rýchlosťou väčšou ako 2,5 MB/s
  • Oneskorenie brány nesmie byť menej ako 0,4 nanosekundy
  • Prevádzková frekvencia nesmie byť väčšia ako 25 MHz

Ruská federácia chcela výpadky v dodávkach procesorov nahradiť z Čínskej ľudovej republiky a tak sa chceli spoliehať na čínske CPU Loongson, lenže ázijská krajina sa rozhodla vývoz zakázať. Chce totiž tieto procesory použiť pre svoje vojensko-priemyselné projekty.

Rusku sa neosvedčil ani šedý dovoz, kde až 40% procesorov vykazovalo chyby.

Zdroj: Techspot,

Pridať nový komentár
TOPlist