Robotický oblek pre zdravotne postihnutých celosvetovo dostupný

Japonci sú známi svojimi technickými "hračkami" čo opäť dokazujú, tentokrát robotickým oblekom pre zdravotne postihnutých ľudí.

Robotický oblek poskytuje ľudom uľahčenie pohybu. Je určený hlavne ľuďom, ktorý majú problém s mobilitou. Oblek má názov Hybrid Assistive Limb (HAL). Pokyny pre pohyb dostáva oblek pomocou ľudskej mysle, presnejšie je riadený mozgovými vlnami. Množstvo senzorov, ktoré má oblek na sebe neustále monitoruje elektrické signály nervov a okamžite reaguje aj na nepatrný pohyb a dokonca aj vtedy keď človek len pomyslí na pohyb určitej časti tela.Spoločnosť Cyberdyne Incorporated z Tuskuby, ktorá oblek vyvinula tvrdí, že aj keď robotický oblek váži 59 kg, užívateľovi to nijak neprekáža pretože robí každý pohyb za neho. K dispozícii sú rôzne verzie napríklad oblek len na nohy a pod. Vynálezca obleku pán Eiji Koyanagi si myslí, že je to správny krok vpred pre seniorov a zdravotne postihnutých ľudí. Ponúka im šancu na lepší, plnohodnotnejší život, väčšiu nezávislosť a bezpečnosť. Neostáva nič iné len súhlasiť.

 HAL bude prvé robotické ošetrovateľské zariadenie certifikované japonskou ekonomikou, obchodu a návrhom štandartu. Cyberdine už prenajalo 330 oblekov do 150-tich nemocníc v okolí Tokia od roku 2010. Prenájom obleku na rok stojí 1500€. Zariadenie vydrží nepretržite fungovať 2 hodiny a 40 minút. Spoločnosť dostala od Japonskej vlády zelenú ho celosvetovo prenajímať alebo aj predávať čo uvítajú určite aj pacienti mimo Japonska.

Zdroj: vr-zone.com

Komentáre (4)
NoReturn
59kg? nechcel by som v tom byt ked dojdu baterky
Frosty
2h40m to je dost malo.. sa nestihne domov vratit z obchodu a co bude robit :D
AmOK
Z obchodu? Neblazni. :D Vydrz vylepsia na 8-12h a potom predlzia vek potrebny na odchod do dochodku!
mano8
hmm tvorca asi privela pozeral iron mana :D:D:D
Pridať nový komentár
TOPlist