Rekordy v pretaktovaní: procesor AMD na 9GHz, grafika nVidia na 1,5GHz

, Autor: Gudas

Osemjadrový AMD FX-8150 pretaktovaný pod tekutým dusíkom na vyše 9GHz, dvojčipová GeForce GTX690 na viac ako 1,5GHz.

V uplynulých dňoch sa v komunite overclockerov zrodili dva úctyhodné výsledky - procesor AMD FX-8150 bol pretaktovaný za hranicu deviatich gigahertzov a najdrahšia herná grafická karta súčasnosti - GeForce GTX690, na viac ako 1,5GHz.

Overclocker s prezývkou ksin sa dostal s pomocou tekutého dusíka na frekvenciu až 9144,01MHz, na portáli CPU-Z však stihol zaznamenať "iba" 9062,43 MHz. Procesor mal pri tomto pokuse vypnuté tri zo štvorice Bulldozer modulov a jeho napájacie napätie bolo nastavené na takmer 1,9V.
Internetom ale už šíria pochynosti o pravosti výsledku, keďže predošlé rekordy sa zastavili na hranici okolo 8,5GHz a záznam z CPU-Z databázy je označený ako neplatný. Využitá mohla byť aj určitá chyba v programe CPU-Z, ktorá by spôsobila zobrazenie vyššej ako skutočnej frekvencie.

Druhým špičkovým výsledkom je GeForce GTX690 od EVGA pretaktovaná na 1547MHz pod rukami taiwanského overclockera s prezývkou TiN. Ten sa pochválil so svojim úspechom na diskusnom fóre KingpiCooling.com. K slovu sa samozrejme dostal opäť tekutý dusík a chladiace komíny primontované na odizolovanú kartu.


Dva komíny pripravené pre GTX690 - recept na najvyššie skóre v benchmarkoch

Pôvodne mali obe jadrá grafickej karty bežať až na 1600MHz, kvôli stabilite pri testoch však bol takt znížený. Frekvencia 4GiB GDDR5 pamätí bola efektívne až 7336MHz. Vďaka týmto číslam a podpore procesora Intel Core i7 3960X na 4,5GHz dosiahol TiN v teste 3D Mark 11 bodové ohodnotenie 20 962, čo je viac ako 50% navyše voči rovnakej konfigurácii na základných taktoch.

Neskôr bola pridaná ešte druhá GeForce GTX690, ktorá posunula výsledok na 28 812 bodov. Pre napájanie tejto šialenej konfigurácie poslúžili dva 1500W zdroje EVGA NEX.

 

Kľúčové slová
FX-8100, GeForce, GTX690, overclocking
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Fajn článok, ale mám tu výhrady a s tým spojený aj návrh. Pred zavesením článku na server prosím autorov, aby ho dali prečítať mame, alebo niekomu kto je po ruke. Veď hlúpu gramatiku kontroluje aj word, alebo free softy ako open office/ libre office

>>> ksin sa "dostla"
>>> ale už "chyrujú" pochynosti (chyruju? WTF snad chyria)
>>> predošlé "rokerdy"

Peace

ved klud...ide o hodnotu textu a nie pravopisu...sice treba trochu gramatiky samozrejme...hosia chyba je podla mna zla informacia o Ghz, atd.

Poslať nový komentár

TOPlist