EN

Raspberry Pi Pico: prvý mikrokontrolér z dieľne Raspberry Pi Foundation

Nadácia Raspberry Pi Foundation je známa najmä pre svoje jednodoskové počítače. Teraz však prináša produkt aj do sveta mikrokontrolérov a to len za 4 doláre.

Prvý produkt z rady Raspberry Pi v triede mikrokontrolérov je doska „Raspberry Pi Pico“ s cenovkou iba 4 doláre. Ak vás tak doteraz niečo brzdilo v DYI riešeniach, doska Raspberry Pi Pico by mohla byť jednoduchou odpoveďou na to, ako začať bez priveľkých výdavkov.

Vo svojom oficiálnom oznámení nadácia Raspberry Pi Foundation uviedla: „S cenou len 4 doláre, je doska postavená na RP2040, úplne novom čipe vyvinutom práve tu v Raspberry Pi. Či už hľadáte samostatnú dosku pre hlboko zabudovaný vývoj alebo spoločníka k vášmu počítaču Raspberry Pi, alebo podnikáte prvé kroky s mikrokontrolérom, je to doska pre vás.“

Napriek svojej veľkosti je to doska, ktorá má nesmierne veľa možností použitia. Ak už máte počítač Raspberry Pi alebo si ho plánujete zaobstarať, prípadne dôverujete viac značke Raspberry Pi ako napríklad značke Arduino, môžete si už kúpiť mikrokontrolér aj od Raspberry Pi Foundation a nemusíte sa tak spoliehať na iných výrobcov.

Čip RP2040, ktorý táto doska obsahuje, je vytvorený na mieru a vyrobený nadáciou Raspberry Pi Foundation so zameraním na výkon a zároveň umožňuje flexibilné pripojenie I/O.


Špecifikácie čipu RP2040 sú nasledovné:

 • - dvojjadrový procesor Arm Cortex-M0+ @ 133MHz

 • - 264kB on-chip pamäte RAM

 • - podpora až 16MB off-chip flash pamäte prostredníctvom vyhradenej zbernice QSPI

 • - DMA kontrolér

 • - periférie interpolátora a celočíselného deliča

 • - 30 GPIO pinov, z ktorých 4 je možné použiť ako analógové vstupy

 • - 2 × UART, 2 × PI radič a 2 × I2C radič

 • - 16 PWM kanálov

 • - 1 × radič USB 1.1 a PHY, s podporou hostiteľa a zariadenia

 • - 8 × Raspberry Pi Programmable I/O (PIO) state machines

 • - možnosť bootovania z veľkokapacitného úložného zariadenia USB s podporou UF2 na programovanie typu drag-and-drop


Doska tiež obsahuje 2MB Flash pamäte a napájací čip podporujúci vstupné napätie od 1.8 do 5.5V. Dosku tak môžete pripojiť k k rôznym zdrojom, prípadne aj napríklad k dvom alebo trom AA batériám. K dispozícii je tiež jediné tlačidlo, ktoré možno použiť ako všeobecný vstup, a 26 z 30 pinov GPIO je vyvedených k pinom dosky.

Raspberry Pi Pico je možné programovať buď v jazyku C alebo je dostupná aj podpora jazyka MicroPython. V blogovom príspevku nadácia Raspberry Pi Foundation tiež oznámila, že čip RP2040 umiestnili do svojich dosiek aj ďalší výrobcovia (Adafruit, Arduino, Pimoroni a SparkFun). Niektoré dosky však ešte nie sú dostupné.

 

Zdroje: Raspberry Pi

Komentáre (2)
Karolkm

Az neuveritelne mi lezu na nervy clanky: cena $4. Realita, NIKDE sa neda kupit za $4 lebo v obchodoch nebude za $4 cize plus postovne co je cena dosky (som v statoch).

MilanF

Môže mi niekto vysvetliť, prečo je to teraz taký boom? Keď 5 rokov staré ESP32 je podstatne výkonnejšie a lacnejšie ako toto? Či to vydali ako retro zariadenie? Je mi jasné, že je to prvý čip od Raspberry, ktorý kedy spravili. Čo je celkom smutné, keďže sú spoločnosť s označením semmiconductors...

Pridať nový komentár
TOPlist