EN

Raspberry Pi 3 oficiálne – o 50% výkonnejší s Wi-Fi a Bluetooth

 
Tretia iterácia minipočítača z Veľkej Británie je tu. Pi 3 prináša po prvý raz podporu bezdrôtových sietí, ponúkne o polovicu vyšší výkon ako predchodca, pričom jeho cena je 30 libier.

Na konci minulého týždňa sa malý počítač Raspberry Pi 3 objavil na úrade FCC kde sa dostavil na certifikovanie o čom sme vás informovali v tomto článku. Už vtedy uniklo, že počítač bude mať Wi-Fi a Bluetooth bezdrôtové technológie, neboli však známe iné technické parametre a cena.
 
Teraz už vieme o novom drobcovi všetko nakoľko Raspberry Pi Foundarion ho oficiálne predstavila a uviedla do predaja. Počítač ponesie SoC Broadcom BCM2837 so štvoricou 64-bitových Cortex A53 jadier architektúry ARM s frekvenciou 1,2GHz. RAM je veľká 1GB a na plošnom spoji nájdeme aj integrovaný VideoCore IV koprocesor s taktom 400MHz, vďaka ktorému výrazne narastú grafické možnosti počítača. Výrobca sľubuje, že Pi 3 poskytne až o 50% vyšší výkon ako model Pi 2.
 
 
Novinkou je spomínaná podpora Wi-Fi konkrétne štandardu 802.11b/g/n. Pre bezdrôtovú komunikáciu bude možné využiť aj Bluetooth 4.1, ale podporovaný je aj Bluetooth LE (Low Energy). Zvyšok výbavy tvorí známy 40-pinový GPIO (General Purpose Input Outup) port, 4 USB2.0 porty, HDMI 1.4 s podporou FullHD pri 60fps, 10/100Mbps Ethernet, 3,5mm audio jack, CSI-2 a DSI rozhrania a nakoniec slot pre microSD karty.
 
Počítač meria iba 85x56x17mm takže je rovnako veľký ako model Pi 2. Pre počítač bude k dispozícii operačný systém Raspian OS. Ten by však mal byť 32-bitový a o príchode 64-bitového operačného systému spoločnosť uvažuje. Pi 3 sa napája cez microUSB port zdrojom, ktorý zvládne dodať 2,5A.
 
 
Raspberry Pi 3 sa bude predávať za 30 libier a ide tak o najdrahší Raspberry Pi aký bol kedy predávaný. Zároveň však poskytne najvyšší výkon a najbohatšiu výbavu. Počítač môžete kúpiť už  v niekoľkých obchodoch (PiHut, element14, rsonline). Zaujímavosťou je, že Pi 3 bol uvedený presne po 4 rokoch od uvedenia prvého počítača Raspberry Pi, ktorý uzrel svetlo sveta 29. februára 2012.
 
Zdroj: techradar
 
Komentáre (4)
MichalSSSSSS
50€... no neviem radsej dam 70€ za nejaky cisnky miniPC s vykonom a moznostami uplne inde.
Pietro123
Urcite sa do toho rozumies, raspi je primarne urceny na uplne ine veci ako len tvoje mini PC, a co sa tyka spotreby ani nehovorim....tak si to laskavo prestuduj.
mano8
ja len dufam ze nezabudli na WIDi ! to by sa hodilo asi dost vela ludom ...
Karolkm
Ja WIDI mam uz v druhom ntebooku (4roky) a este ani raz som tu funkciu nevyskusal (nemal som prilezitost ani raz)
Pridať nový komentár
TOPlist