EN

Raketa Antares bola zničená zámerne

Pozemný operátor rozhodol o zničení raketového nosiča Antares, ktorý niesol okrem satelitov aj zásoby pre ISS.

Uplynulý týždeň sa v kozmonautike niesol v znamení šokujúcej správy o výbuchu raketového nosiča Antares, ktorý smeroval so zásobami ku vesmírnej stanici ISS. Okrem nich však zničená raketa niesla aj viacero satelitov. Výbuch nastal krátko po štarte, čo zachytili aj mnohé videozáznamy.

Doteraz neznáme príčiny tragédie začala spoločnosť Orbital Sciences postupne odhaľovať. Podľa výsledkov prvých šetrení sa mal krátko po štarte objaviť problém v prvom stupni nosiča, pričom mal dôjsť ku strate schopnosti motorov ďalej poháňať raketu. Tá následne začala padať späť ku štartovacej rampe.

Keď už bolo zrejmé, že raketa nedosiahne obežnú dráhy, z bezpečnostných dôvodov sa pozemný operátor rozhodol na diaľku, prostredníctvom samodeštrukčného systému, raketu zničiť ešte skôr, než by úplne dopadla na zem.

Bývalý astronaut NASA a súčasný poradca konkurenčnej spoločnosti SpaceX, Mark Kelly, sa k incidentu vyjadril a podporil rozhodnutie, ktoré spravil operátor Orbital Sciences. Podľa jeho slov spravili správnu vec keď zničili raketu, aby neboli pohonné látky náhodou zaviate vetrom do obývaných oblastí.

V súčasnosti prebieha ďalšie vyšetrovanie, spoločnosť o priebehu informuje aj na svojich stránkach.

Zdroj: CNN

Komentáre (13)
tvyster
šecko sa robí zámerne,,,
spirit709
bola zničena lebo bola zničena))
Lumir2
Nežujeme tu seno všetci...
Sever
Amíci niekedy vedia aj dobre pobaviť.
AndrejTab
samozrejme, akoby inak... Hrdinsky cin :)
LEE66601
samozrejme , kedže nikto nezomrel , tak sa povie že bola zničená zámerne ...aby NASA neprišla o peniažky daňových poplatníkov....ak by tam boli ľudia , tak by sa povedalo že došlo k nepredvídateľnej nehode alebo že za tým stojí stará známa Al Káida , alebo teraz populárny ISIS , aby zabili dve muchy jednou ranou a myli dôvod vytiahnuť od ľudí dalšie prachy za zbrane na dalšiu križiacku výpravu .... a v module by sa pre istotu našiel aj neporušený cestovný pas Ali-ho Attu .... ako dôkaz že bol v module deň pred tým
Jupiter12
NASA to nebude stat ani dolar. Islo o sukromnu raketu. Vsetky skody padaju na plecia Orbital Sciences, ktorym uz kkvoli tomu polesla cena akcii na burze.
ing. Marek ali…
Uz pred letom bolo jasne ze to tak dopadne. Egyptske proroctvo sa naplnilo do bodky. Podla vsetkeho raketa niesla na obeznu drahu zbran pod menom harp67xdu. Je to silno vlnova zbran ktora dokaze portovat temnu energiu. dakujem bohu ze sa im to nepodarilo ! Pretoze len boh ma pravo rozhodovat o nasom osude. Navzdy slobodni obcania raz pride nas den
11syn
Tak urciteeeeee :D
gandalf the great
Tak urciteee... Tak tuto hovadinu uz vazne prehnali... Ze tomu vobec nejaky dement aj uveri, ale asi pocitaju s tym, ze ludom uz po tej ich denno dennej propagande v mediach z USraela vela zdraveho rozumu neostalo...
och joj
Preco by malo byt neveritelne, ze po zisteni kritickej poruchy a jej rychlom vyhodnoteni niekto z operacneho strediska aktivoval autodestrukciu??? Stalo sa to predsa uz mnohokrat aby sa predislo inym skodam... Okrem inych veci, nato tamm to radiace stredisko predsa je!
och joj
Preco by malo byt neveritelne, ze po zisteni kritickej poruchy a jej rychlom vyhodnoteni niekto z operacneho strediska aktivoval autodestrukciu??? Stalo sa to uz mnohokrat aby sa predislo inym skodam... Okrem inych veci, nato tam to radiace stredisko predsa je!
passco
Tomu hovorím Uber zodpovednosť.. Ak jeden pracovník rozhodne v priebehu 10 sekúnd či odpáliť do vzduchu 150 m dolčov. Inak som čítal, že používali 40 rokov starú Ruskú technologiu a chceli to zvaliť na Rusov :D
Pridať nový komentár
TOPlist