EN

Radeon Crimson sprevádzajú pri štarte problémy. Zabíjal grafické karty!

Pred pád dňami AMD vydalo nasledovníka Catalystov, teda nový ovládací softvér pre Radeony pod názvom Crimson. Ten sprevádzajú od štartu len problémy.

Nový ovládač mal ponúknuť niekoľko zaujímavých funkcií ako je FPS lock, shader cache či pridaná podpora FreeSync cez HDMI. Crimson Software okrem toho sľúbil zníženie spotreby vďaka zlepšenej podpory Frame Rate Target Control. Cieľ je jednoduchý, máte iba 60Hz monitor a hra vám dokáže bežať „rýchlejšie“? Obmedzíte FPS a dostanete nižšiu hlučnosť i spotrebu. Zníženie spotreby má byť výraznejšie, než predtým ak ste používali FPS lock. Vylepšená bola taktiež doba spúšťania, či VSR (Virtual Super Resolution) a niekoľko menších vylepšení. Nové certifikované (WHQL) ovládače majú byť okrem toho vydávané častejšie.

Štart nových ovládačov sa ale nezačal pre AMD príjemné. Crimson zabíjal niektoré grafické karty. Problém bol v tom, že bug spôsoboval zamknutie rýchlosti otáčok na 20%. Z neznámych dôvodov sa karta po prehratí nevypla. Z toho vyplýva, že karta ani neznížila napätie a takty. Iní používatelia zase pociťovali presne opačný problém. Ventilátor sa točil na maximum, teda 100% aj v 2D režime. Ďalším problém bola nekompatibilita ovládača s programami tretích strán ako MSI Afterburner. To sa ale podarilo MSI rýchlo vyriešiť. V takomto prípade bolo možné aspoň pretaktovať kartu či upraviť krivku chladenia.

Aktualizácia by už mala tento problém ale riešiť (Crimson 15.11.1). Iní používatelia ale hlásia stále problémy s microshutteringom, zníženie FPS či chyby vo vykresľovaní v niektorých hrách – napr. nový Star Wars Battlefront.

Nový ovládač preto radsej nepoužívajte.

Zdroj: reddedit, anadtech

Komentáre (5)
bomber117
preto nemam rad AMD ,lebo vzdy oblbuju zakaznika a ten ma potom problem ,tyka sa to hlavne ich grafik a nestastnych ovladacov ,ktory pretrvava uz dlho
Dr.80
Mam gtx 960 od nvidie, ale nvidia tiez dobre oblbuje ;) gtx 970 a jej 4gb ram :D nespravia grafiky z plnou podporou dx12 (neplanujem upgrade na win10 takze mi to je jedno) jedine v com je nvidia dobra je to ze hry su lepsie optimalizovane na ich grafiky a nie na amd aj ked amd karty maju lepsi vykon :) nejsom nvidia boy a ani amd hater ale amd je na tom racionalne horsie vzhladom nato ze maju dvojnasobnu spotrebu pri pohlade na vykon rovnakych nvidii :)
chyba v matrixe
aj Nvidia od*bava s podporou starých grafik, veď neraz sa stalo že nové drivere šli horšie ako staré
m2fizy
Osobne som majitel GB 7970OC WF3 ... a pouzival som ako radeon-crimson-15.11-win8.1-64bit.exe, tak asi od vcera (predvcera) Radeon-Software-Crimson-Edition-15.11.1-Beta-64Bit-Win10-Win8.1-Win7-Nov30.exe ... hral som zatial DOTA2, Dead Island, Jade Empire a Counter-Strike Global Offensive a bez akych kolvek komplikacii.
lukas51
mám r9 270x, a tiež mám spomínané ovladače, hral som zopár hier teda hrám, a grafika je po väčšine zaťažená a všetko v poriadku.
Pridať nový komentár
TOPlist