Prvý smartfón s operačným systémom Tizen už v januári

 
Uniknuté materiály naznačujú, že smartfón Samsung Z1 s operačným systémom Tizen uvidíme na trhu už čoskoro.

Viaceré portály píšu o tomto smartfóne ako o prvom s operačným systémom Tizen. Možno si však ešte spomínate na Samsung Z, ktorý bol predstavený a uvedený ešte v júni a mal operačný systém Tizen 2.2.1. Prečo sa teda za prvý smartfón s Tizen OS považuje Samsung Z1? Hoci mal byť Samsung Z oficiálne uvedený v Rusku, jeho uvedenie bolo niekoľkokrát odložené a dostupnosť smartfónu je tak prakticky nulová. Samsung Z1 (modelové označenie SM-Z130H) by tak mal byť prvým reálne dostupným smartfónom a názov naznačuje, že by malo ísť o akési pokračovanie či vyšší model prvého Samsung Z. Opak je však pravdou a ide o low-end zariadenie.
 
 
Samsung mal pôvodne v pláne uviesť Z1 už 10. decembra no nestalo sa tak. Aktuálne informácie tvrdia, že smartfón dorazí už 18.1.2015 a prvá krajina, ktorá sa z jeho príchodu môže tešiť je India. Tizen je operačný systém vyvinutý priamo Samsungom a predstavuje alternatívu k Androidu a Samsung plánuje jeho rozšírenie aj na televízory.
 
Vnútornosti prístroja nijak neoslnia, avšak nie každý smartfón vyžaduje 8-jadrové monštrum a kopec RAM pre plynulý chod. Dúfajme, že Tizen na tomto smartfóne pobeží plynulo aj na dvojjadrovom procesore Spreadtrum SC7727S s taktom 1,2GHz a 768RAM, ktoré dopĺňa 4GB vstavené úložisko s možnosťou rozšírenia o microSD karty. Zadný fotoaparát ponúkne podpriemerné rozlíšenie 3,2Mpx, predný iba VGA.
 
Takto by malo vyzerať rozhranie operačného systému Tizen
 
4" displej s rozlíšením 480x800px je typu TFT. Batéria má malú kapacitu 1500mAh. Operačným systémom je spomínaný Tizen vo verzii 2.3. Ako bonus pribaľuje Samsung Nokia HERE mapy. Nechýba samozrejme 3G, Wi-Fi či Bluetooth 4.0 a niekoho možno poteší aj fakt, že smartfón pojme 2 SIM karty naraz.
 
Pokiaľ ide o Samsung Tizen smartfóny, musíme si počkať až kým zariadenie nebude naozaj uvedené na trh aby to nedopadlo ako s modelom Z. Po Indii by sa mala dočkať Čína a Severná Kórea. V Indii by sa smartfón mal predávať asi za 75€.
 
Zdroj: pcworld
Komentáre (6)
snap_
Takze zas sme sa vrátili o 10 rokov dozadu a hodnotíme fotoaparát podla Mpix? teda najmenej dôležitý údaj a keď už aj hodnotíme Mpix tak pri rovnakej technológii čím menšie rozlišenie respektíve čím menšia hustota pixelov na čipe tým kvalitnejší obraz...
Vladys
A kto hodnotí fotoaparát podľa Mpix? Je tam len konštatovné, že vzhľadom na väčšinu smartfónov ponúka podpriemerné rozlíšenie. O výslednej kvalite resp. predpokladanej kvalite snímok ani slovko.
snap_
no je to zavadzanie citatela... pretože podpriemer znie ako keby to bolo kvalitativne podpriemerne... ja som narážal že celkovo hodnotit Mpixle nemá zmysel ked tak by mali udať hodnoty fotoaparatu ake su podstatne napríklad akú ma svetelnosť, aké max iso alebo aký čip bol použitý... neviem možno som to zle napísal ale pokial sa aspon trošku vyznáš do fotoaparátov tak vieš ako som to myslel...
Spixy
3,2 MPix vazne nie je dost velke rozlisenie na to aby som zachytil niektore detaily (ale samozrejme si nemyslim ze kvalita = MPx, na kvalitu vplyva viacej faktorov)
jk2
3,2 MPx na bežné fotenie bohato dostačuje. Dajú sa z toho v pohode vytlačiť aj kvalitné fotky 10 x 15 cm a na pozeranie na FullHD je to rovnako optimálna veľkosť. A na pozeranie na displeji smártfónu je to až nad hlavu :-). 3,2 MPx je podľa mňa ideálny kompromis kvalita/veľkosť súboru.
AsiJa
Severna Korea? Really?
Pridať nový komentár
TOPlist