Prvky živej hmoty v našej Galaxii

, Autor: Viktoria_Zemancikova

Tím vedcov vedený Stenom Hasselquisto, z Novomexickej štátnej univerzity v Las Cruces (USA) zverejnil výsledok medzinárodného projektu Sloan Digital Sky Survey (SDSS). 

Jedná sa o katalóg vyše 150 000 hviezd, ktorý ponúka u každej z nich pomerné zastúpenie takmer dvoch desiatok chemických prvkov, vrátane takzvaných CHNOPS prvkov – uhlíka, vodíka, dusíka, kyslíka, fosforu a síry – stavebných kameňov života, ako ho poznáme.

S pomocou tohto katalógu teda môžeme skúmať rozloženie chemických prvkov naprieč celou Mliečnou dráhou. Tento prieskum má jednu veľkú výhodu: pracuje v infračervenom svetle, čo mu umožňuje pozorovať hviezdy v oveľa väčšej časti Mliečnej dráhy, ako by sme mohli len za pomoci viditeľného svetla. Infračervené svetlo preniká cez medzihviezdny prach. Navyše sleduje široké rozpätie vlnových dĺžok, takže umožňuje zmerať znaky svetla vytvorené desiatkami rôznych chemických prvkov.

Tento katalóg naznačuje, že tvrdenie Carla Sagana „sme hviezdny prach“ rozhodne nie je iba klišé. Mnohé atómy v našich telách vznikli kedysi dávno vo hviezdach a po dlhej ceste vesmírom sa podieľali na našom zrode. Kyslík tvorí hmotnostne necelé 1% všetkých prvkov vo vesmíre, v našom tele je ho až 65%. Hviezdy sa síce skladajú najmä z vodíka a hélia, obsahujú však aj malé prímesi ďalších, hmotnejších prvkov, vrátane kyslíka. Výsledky ukázali, že viac takých hmotnejších prvkov sa nachádza vo vnútorných oblastiach Mliečnej dráhy. Viac prvkov dôležitých pre živú hmotu bolo syntetizovaných skôr v jej vnútorných ako v jej vonkajších častiach.

Zdroj: phys.org

 

Kľúčové slová
Mimozemský život
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Prvky živej hmoty v našej Galaxii

Ja viem ze voda je H2O ale ako mozeme mat 65 % kyslika v tele ked mame <70 % vody co je predpokladam tich spomenutych 65 %? Dakujem

Re: Prvky živej hmoty v našej Galaxii

Kyslik naozaj tvori 65% hmostnosti ludskeho tela. Ide o to, ze ~60 percent hmotnosti priemerneho cloveka je voda. Ako ste napisali, voda je H20, cize 2x atmom vodika a 1x atom kyslika a a atom kyslika vazi priblizne 8 krat viac ako obe atomy vodika.

Re: Prvky živej hmoty v našej Galaxii

A) reč je o hmotnostných percentách, nie o objemových alebo počtových percentách

B) molová (ked chces tak relatívna) hmotnosť vodika je cca 1, kyslíka až 16 (atom kyslika az cca 16x tazsi ako atom vodika), takze vzhladom na bod A) v molekule vody je az 16/18 = 89 hmotnostnych % kyslika a iba 11 hmonostnych % vodika, počtové percenta vidi aj idiot, kyslik je jeden atom a vodiky su dva atomy, kyslika je teda 33,33 poctovych percent a vodika az 66,66 počtovych % ... poviem ti ale tajomstvo: poctove percenta v chemii nikoho nezaujimaju

C) nie vsetky atomy kyslika su v biohmote vo vode, su zabudovane aj inde (cukry, tuky, bielkoviny, nukleove kyseliny)

Poslať nový komentár

TOPlist