Prvé americké mesto zakázalo ťažbu kryptomien

Plattsburgh je prvým americkým mestom, ktoré na svojom území zakázalo ťažbu kryptomien.

Plattsburgh je malé mesto s 20 tisícmi obyvateľov v štáte New York. Je obľúbené medzi ťažiarmi kryptomien pre nízke ceny elektrickej energie. Pre obyvateľov mestečka je to 4,5 centu za kilowathodinu, pre firmy len 2 centy za kilowathodinu. To je len pätina bežnej ceny elektrickej energie na americkom trhu. 

Obyvatelia Plattsburghu si od päťdesiatych rokov minulého storočia užívali nízke ceny energií vďaka blízkej hydroelektrárni na rieke St. Lawrence. Príchod spoločností ťažiacich kryptomeny toto mení. Nízke ceny elektrickej energie pre jej rastúcu spotrebu rastú a obyvatelia sa začali sťažovať. Mesto má 104 MW mesačnú kvótu na spotrebu za tieto nízke ceny. Doteraz to bohato stačilo, ale v januári a februári bola kvóta prekročená, pričom 10 percent spotreby šlo na účet jedinej ťažiarskej spoločnosti. A tak účty narástli všetkým, keďže na konci mesiaca všetci spotrebovali energiu po prekročení limitu spotreby. 

Magazín Motherboard priniesol zaujímavú reportáž z mesta a zasadania miestneho zastupiteľstva, ktoré sa zaoberalo návrhom na 18 mesačné moratórium na schvaľovanie nových žiadostí týkajúcich sa prevádzky firiem ťažiacich krytomeny. Ide o žiadosti ako povolenie na činnosť, stavebné povolenie a ostatné povolenia vydávané mestom. Po hodinovom rokovaní bolo moratórium schválené.

Mesto nemá príliš záujem o ochranu záujmov ťažiarskych spoločností, pretože ich príspevok k rozvoju mesta je zanedbateľný. Keďže je ťažba kryptomien vysoko automatizovanou činnosťou, tak ťažiarske spoločnosti tvoria minimálne množstvo pracovných miest. Primátor mesta Colin Read na zasadaní zastupiteľstva povedal "Reštaurácia cez cestu oproti zamestnáva viac ľudí ako Bitcoinové bane (v meste)". Príchod týchto spoločností nezvýšil ani miestne ceny pozemkov, čo by viedlo k vyšším daňovým príjmom mesta. 

Zdroj: motherboard.vice.com

Komentáre (6)
zajko smejko
vysledok je uplne logický
Robo7
Správne riešenie je vyrúbiť daň za ťaženie kryptomien a z tejto dane dotovať energiu aby ešte viac poklesla, ťažiari budú mať pre mesto veľký význam ....to že nič nezarobia nikoho zaujímať nebude :-)
Qwert
Medzi výhody pre mesto vysoké zaradil to, že niektorí jeho občania budú bohatší. Miestni , ktorí ťažia kryptomenu prispejú k lokálnej ekonomike. Pre mesto je lepšie mať viac bohatých občanov. Určite je to pre mesto výhodnejšie než keď budú tí čo zarobia na kryptomenach inde, napríklad v Číne.
SpQx
Nemyslim si, ze to budu miestny obcania... Ak hej, tak to dava zmysel aj ked nie na ukor celeho mesta... Ale jednoduchsie by bolo spoplatnit to iba toku, co odobera viac... Vyerubit mu nadmerny odber.
metamor
spravne riesenie je neplytvat energiami a netazit nic
Menoruze
Nestacilo by ztaxovat alebo viac spoplatnit vysoke odbery alebo vysoky poplatok za istici nad trebars 20kva?
Pridať nový komentár
TOPlist