Pristátie na Mesiaci sa možno v roku 2024 neuskutoční

Program NASA - Artemis sa možno v roku 2024 neuskutoční.

V súčasnosti sa objavujú pochybnosti o tom, že Národná agentúra pre letectvo a vesmír nemusí stihnúť dopraviť ľudí na Mesiac v roku 2024. Nedávno totiž NASA v tichosti odložila dve dôležité zmluvy v projekte Artemis, ktoré sa týkajú pristátia ľudskej posádky na Mesiaci. Minulú stredu (27. 1. 2021) NASA oznámila trom dodávateľom, že bude potrebné predĺžiť ich zmluvy v rámci vývoja a zároveň bol stanovený aj nový dátum: 30. apríl 2021.

Zároveň Kongres "okresal" výdavky na tento program z 3,2 miliardy dolárov na 850 miliónov dolárov a tým pádom sa stáva už tak hraničný termín - rok 2024 ťažko splniteľný. Napriek tomu je NASA stále odhodlaná splniť pôvodný termín. Aktuálne odloženie termínu dáva možnosť zúčastneným spoločnostiam na hladší prechod z vývojovej fázy a Agentúre to dáva viac času na výber vhodných kandidátov, ktorí dopravia ľudí na Mesiac. Nový dátum, ale nie je záväzný a NASA sa môže rozhodnúť skôr a vybrať tak vhodných dodávateľov pristávacích modulov.

Nový americký prezident Joe Biden, ešte musí zvoliť nového riaditeľa vesmírnej agentúry, nakoľko po odchode Trumpa z postu prezidenta, odstúpil aj terajší riaditeľ Jim Bridenstine. Ten opustil post v deň inaugurácie nového prezidenta. Dočasným správcom sa tak stal Steve Jurczyk.

Aktuálne na vývoji pracujú spoločnosti: Elona Muska - SpaceX, ale aj spoločnosť Jeffa Bezosa - Blue Origin a spoločnosť Dynetics, ktorú vlastní spoločnosť Leidos.

Zdroj: Engadged, The Verge,

Pridať nový komentár
TOPlist