Prinesie Intel Core i7-7700K Kaby Lake 40%-ný nárast výkonu oproti Skylake?

 
Najvýkonnejší procesor Intel Kaby Lake architektúry by mal oproti najvýkonnejšiemu procesoru súčasnej Skylake architektúry priniesť až o 40 % vyšší single thread výkon.

Nie je tajomstvom, že posledné generácie Intel procesorov nie sú žiadnym výkonnostným zázrakom. Teda, aby sa niekto neurazil, sú výkonné, klesá ich spotreba, výrazne rastie grafický výkon a pribúda podpora nových technológii čoho výsledkom sú nové procesory vždy ako celok skvelé. Ibaže z generácie na generáciu sme svedkami približne iba 5%-ného nárastu procesorového výkonu čo pre väčšinu používateľov nie je dôvodom na upgrade.
 
Nadchádzajúca architektúra Kaby Lake by to však mohla zmeniť. Uniknuté výsledky z benchmarku Geekbench 4 totiž naznačujú, že top model Core i7-7700K ponúkne oproti aktuálne najvýkonnejšiemu Skylake procesoru Core i7-6700K až 40%-ný nárast výkonu v single-thread aplikáciách. Prvý menovaný totiž dosiahol skóre 6131 bodov, zatiaľ čo Skylake procesor „len“ 4300 bodov. A čo multi-thread výkon? Taktiež nie je na zahodenie. V tom istom teste podal i7-7700K skóre 20 243 bodov zatiaľ čo jeho predchodca dosiahol 16 756 bodov. Rozdiel je tak asi 20 % čo je veľmi slušné.
 
 
Kaby Lake procesory budú rovnako ako Skylake procesory postavené na 14nm výrobnom procese, avšak Intel by mal už mať v rukách úplne odladenú výrobu a pôjde o maximálne optimalizované procesory, ktoré budú ako posledné vyrábané 14nm procesom. Treba však dodať, že prudký výkonnostný nárast nebude mať na svedomí len čarovanie Intelu. Procesor Core i7-6700K má totiž základný takt 4 GHz, ktorý s Turbom poskočí na 4,2 GHz. Tam, kde i7-6700K končí však i7-7700K len začína a takt 4,2 GHz bude jeho základný a Turbo bude 4,5 GHz. V súboji tvárou v tvár by tak rozdiel výkonu takt na takt nebol až tak dramatický.
 
U Kaby Lake mierne stupne TDP a to z aktuálnych 91 W na 95 W. Dobrou správou však je, že základné dosky meniť nebudeme musieť nakoľko procesory budú využívať stále existujúcu LGA 1151 paticu. S novými procesormi však dorazia aj nové čipsety Z200 série. Testovanie v Geekbench 4 prebehlo ešte na staršej základnej doske a to konkrétne na Gigabyte Z170XP-SLI. Desktopové Kaby Lake procesory by na trh mali doraziť začiatkom budúceho roka.
 
Zdroj: tweaktown
 
Komentáre (6)
Pjetro de
Ak by sa to potvrdilo, padnu teorie vsevedov na menenovanom SK IT fore, ze uz sme na hranici s IPC, lebo uz dnesne procaky Intelu maju IPC cca 4,5 a teoreticka hranica je 5, takze do teoretickeho idealu ostava uz iba 10% (a ziadnych 40-35-30%), kde sa budeme priblizovat coraz pomalsie...
Kalo
Nie si ten vševed ty? :D Pretože jediného, koho som o tom videl niekde písať si TY. Aj keď žiadna "teoretická hranica 5 IPC" neexistuje!
Pjetro de
Hej na tu temu som tiez v diskusiach pisal. Strasne sa cudujem, preco uz neexistuju 1-jadrove 1-vlakienkove CPU so 100-nasobnym IPC a ktore by svojim vykonom na 1 GHz rozdrtili kumulativny vykon 8-jadroveho 16-jadroveho snob-end hovada na 3 GHz.
aa
keby to je prechod na novu vyrobnu technologiu tak by som mozno tomu veril ale teraz silno pochybujem kedze je to v podstate skylake s trosku vacsiou frekvenciou ... podla mna bude rozdiel v priemere tak 10%
Toman
to znie moc pekne nato aby to bola pravda.... 40% radim do kategorie utopia....
Toman
tak, nakoniec som mal pravdu :D :D
Pridať nový komentár
TOPlist