Príde iPhone o Lightning port?

Vlastný konektor s názvom Lightning používa Apple od roku 2012, kedy ním nahradil starší 30 pinový konektor, ktorý napr. nebol oproti Lightningu obojstranný. Apple ho používa doteraz a ich smartfóny neprešli na univerzálny štandard USB-C. Ako sa zdá podľa špekulácií, ďalším krokom nemusí byť prechod naň, ale úplné vypustenie akéhokoľvek nabíjacieho portu. 

Tieto domnienky rastú kvôli tomu, že Apple čoraz viac propaguje bezdrôtové nabíjanie svojich zariadení. To je prítomné aj pri najnovšej sérii iPhone 12, pričom sa nabíjačka pripne na zadnú stranu telefónu pomocou magnetov. Podobné jednoduché pripínanie nabíjacieho kábla pomocou magnetov používali už aj zariadenia MacBook od roku 2006 pod názvom MagSafe.

Apple v 2016 spravilo kontroverzný krok a odstránilo 3,5 mm jack, kvôli preferovaniu bezdrôtových technológií prenosu dát. Predstavilo zároveň aj bezdrôtové slúchadlá AirPods. Odvtedy spravilo tento krok už mnoho výrobcov a dnes sú bezdrôtové slúchadlá na trhu zastúpené čoraz viac.

Apple ďalej pracuje aj na vylepšovaní svojho bezdrôtového nabíjania, ktoré bolo ako prvé možné použiť pri modeloch iPhone 8 a iPhone X. Zo začiatku bolo možné nabíjať iba výkonom 5 W, neskôr 7,5 W. Najnovšia séria iPhone 12 spolu s novou Magsafe nabíjačkou dosahuje maximálny výkon 15 W, čo je stále málo oproti výrobcom Android smartfónov, ktorí ponúkajú aj omnoho rýchlejšie nabíjanie. 

Apple analytik Ming-Chi Kuo predpokladá, že Apple predstaví prvý iPhone bez akýchkoľvek portov už v 2021. Uvádza tiež, že pravdepodobne sa to bude týkať iba vyšších modelov v ponuke, tie lacnejšie si nabíjací resp. dátový port naďalej zachovajú. Jedna z výhod odstránenia portov je napr. možnosť dosiahnuť oveľa vyššiu odolnosť smartfónu.

Bezdrôtové technológie napredujú a už aj dnes je mnoho zariadení funkčných bez káblov. Aj keď stále predstavuje určité obmedzenia, majú aj nesporné výhody.

Zdroj: CNET

Pridať nový komentár
TOPlist