EN

Prezident USA chce nahradiť celú vládnu flotilu vozidiel elektromobilmi

Prezident USA Joe Biden chce nahradiť americkú vládnu flotilu takmer 650 000 osobných a nákladných vozidiel elektrickými vozidlami americkej výroby v snahe o rozsiahle prijatie čistej obnoviteľnej energie.

„Federálna vláda vlastní aj obrovskú flotilu vozidiel, ktorú nahradíme čisto elektrickými vozidlami vyrobenými priamo v Amerike americkými pracovníkmi,“ uviedol Biden v pondelok pri podpise svojho výkonného nariadenia „Buy America“.

Okrem pomoci pri znižovaní uhlíkových emisií v krajine Biden navrhol, že by tento krok mohol vytvoriť pracovné miesta v americkom automobilovom priemysle. Prezident chce nakúpiť iba elektromobily vyrobené v USA, bez akýchkoľvek významných komponentov vyrobených v zahraničí.

Na podporenie ľudí, aby tiež prešli na elektrické vozidlá, chce Biden investovať do infraštruktúry nabíjacích staníc a nových daňových úľav. Zatiaľ ešte nie je známe, kedy chce Biden flotilu nahradiť. Prezident USA tým plní jeden zo svojich záväzkov kampane - „prijať hlavný federálny záväzok k nákupu čistých vozidiel pre federálne, štátne, kmeňové, poštové a miestne flotily“.

Podľa správy agentúry General Services Administration v roku 2019 americká vláda vlastnila 645 000 vozidiel, ktoré najazdili 4.5 miliardy míľ a spotrebovali 375 miliónov galónov benzínu a nafty. Prechod vlády USA na elektrické vozidlá bol doteraz pomalý - od júla 2020 je vo flotile iba 3 215 elektrických vozidiel. Podľa analýzy portálu Reuters by Bidenov prísľub nahradiť všetky automobily so spaľovacím motorom mohol stáť viac ako 20 miliárd dolárov.

 

Zdroje: Reuters, The Verge

Pridať nový komentár
TOPlist