Prelomová šošovka otvára nové možnosti vo virtuálnej a rozšírenej realite

, Autor: Tlačové správy z vedy

Táto plochá metašošovka je prvou šošovkou, ktorá dokáže zaostriť celé viditeľné spektrum svetla - vrátane bieleho svetla - na rovnakom mieste a vo vysokom rozlíšení. Používa skupinu nanoplôšok oxidu titaničitého na rovnomerné zaostrenie vlnových dĺžok svetla a elimináciu chromatickej aberácie.

Metašošovky - ploché povrchy, ktoré využívajú nanoštruktúry na zaostrenie svetla - sľubujú, že budú revolúciou v optike tým, že nahradia objemné zakrivené šošovky, ktoré sa v súčasnosti používajú v optických zariadeniach s jednoduchým rovným povrchom. Metašošovky však boli obmedzené v rozsahu svetelného spektra, ktoré môžu dobre zaostriť. Tím výskumníkov na Harvardskej škole Inžinierstva a Aplikovanej vedy (SEAS) John A. Paulsonovej vyvinul prvú metašošovku, ktorá dokáže zaostriť celé viditeľné spektrum svetla - vrátane bieleho svetla - na rovnakom mieste a vo vysokom rozlíšení. Toto sa dosahovalo len konvenčnými šošovkami tým, že sa do optickej sústavy zložili viaceré šošovky.

Výskum bol publikovaný v magazíne Nature Nanotechnology.

Zaostrenie celého viditeľného spektra a bieleho svetla - ktoré je kombinácia všetkých farieb spektra - je tak náročné, pretože každá vlnová dĺžka sa pohybuje materiálmi rôznymi rýchlosťami. Červené vlnové dĺžky sa napríklad budú pohybovať cez sklo rýchlejšie ako modré, takže obe farby dosiahnu rovnaké miesto v rôznych časoch, čo má za následok odlišné ohniská. Tým sa vytvárajú deformácie obrazu známe ako chromatické aberácie.


Credit: Jared Sisler / Harvard SEAS

Kamery a optické prístroje používajú niekoľko zakrivených šošoviek rôznych hrúbok a materiálov na korekciu týchto odchýlok, čo samozrejme pridáva zariadeniam na objeme. "Metašošovky majú oproti tradičným šošovkám viaceré výhody," hovorí Federico Capasso, profesor aplikovanej fyziky a na SEAS a hlavný autor výskumu. "Metašošovky sú tenké, ľahko vyrobiteľné a cenovo efektívne. Tento prielom rozširuje tieto výhody do celého rozsahu viditeľného svetla. Toto je ďalší veľký krok."

Harvardský úrad technologického rozvoja (OTD) chránil duševné vlastníctvo súvisiace s týmto projektom a skúma možnosti jeho komercializácie. Metašošovky vyvinuté Federicom Capassom a jeho tímom používajú nanoplôškové vrstvy oxidu titaničitého na rovnaké zaostrenie vlnových dĺžok svetla a elimináciu chromatickej aberácie. Predchádzajúci výskum ukázal, že rôzne vlnové dĺžky svetla môžu byť zaostrené na rôzne vzdialenosti optimalizáciou tvaru, šírky, vzdialenosti a výšky nanoplôšok. V tomto najnovšom dizajne výskumníci vytvorili jednotky párových nanoplôšok, ktoré súčasne riadia rýchlosť rôznych vlnových dĺžok svetla. Párové nanoplôšky riadia index lomu na metaploche a sú naladené tak, aby viedli k rôznym časovým oneskoreniam pre svetlo prechádzajúce cez rôzne plôšky, čím sa zabezpečí, že všetky vlnové dĺžky dosiahnu ohnisko súčasne.

"Jednou z najväčších výziev pri navrhovaní achromatickej širokopásmovej šošovky je zabezpečenie toho, aby odchádzajúce vlnové dĺžky zo všetkých bodov metašošovky dorazili do ohniska súčasne," povedal Wei Ting Chen, postdoktorand na SEAS a prvý autor článku. "Spojením dvoch nanoplôšok do jediného prvku môžeme naladiť rýchlosť svetla v nanoštruktúrovanom materiáli, aby sme zabezpečili, že sa všetky vlnové dĺžky vo viditeľnom sústreďujú na rovnakom mieste s použitím jedinej šošovky. To dramaticky znižuje hrúbku a zložitosť dizajnu v porovnaní s kompozitnými štandardnými achromatickými šošovkami."

"Pomocou nášho achromatického objektívu sme schopní vykonať vysokokvalitné zobrazovanie s bielym svetlom. To nám privádza o krok bližšie k cieľu ich začlenenia do bežných optických zariadení, ako sú napríklad kamery," povedal Alexander Zhu, spoluautor štúdie.

Aktuálne sa výskumníci snažia zväčšiť šošovku o na priemer približne 1 cm. Tým by sa pre ňu otvoril celý rad nových možností, ako sú aplikácie vo virtuálnej a rozšírenej realite.

Spoluautormi článku boli Vyshakh Sanjeev, Mohammadreza Khorasaninejad, Zhujun Shi, a Eric Lee. Čiastočne výskum podporil Air Force Office of Scientific Research. Výskum bol čiastočne prevedený v Centre pre nanoskopické systémy (CNS), člena National Nanotechnology Coordinated Infrastructure (NNCI), ktorú podporuje National Science Foundation.

Autor tlačovej správy: Leah Burrows

Zdroj: www.seas.harvard.edu

 

Kľúčové slová
nanotechnológie
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Bombastic,fantastic len tak dalej.Inak casi Edisonov,Teslov..... su za nami.Uz len tymi uzkych specialistov a spickova technologia nas posunie dalej.
Apropo: Vyshakh Sanjeev, Mohammadreza Khorasaninejad, Zhujun Shi, a Eric Lee.... to su mena americanov.Co vy na to pani z Al-kaidy,Severnej Korei,Iranu,Ruska,Ciny,niektory z Vychodnej Europy? :-)

Keď som pred niekolkým rokmi napísal, že svetlo je vlnenie a žiadne fotony a čo ja viem čo ešte všetko vysoko vedecké, že rýchlosť svetla nemôže byť konštantná, každý administrátor ma mal za idiota a ešte aj bude mať ďalej a nezverejní ani toto, pretože rýchlosť červeného a modrého svetla je opačná, ako to tu píšu vedci. Pretože červená vychádza z tmy, napríklad ohrievaním železa ale modrá je na opačnom konci spektra a rýchlosť pokračuje ďalej do vyšších parametrov a frekvencií, ale to už je mimo vnemu nášho zraku, pretože náš zrak bol prispôsobený tým svetelným parametrom, v ktorom sa človek a všetko živé ocitol a to je spektrum nášho slnka.
preto v strede čiernej diery nie je tma, ako to,vidí náš zrak, ale je tam svetlo vyšších parametrov, ktoré náš zrak neregistruje a vidí ho ako tmu.A preto nevidíme obrovské slnká, ktoré sú tak velké, že ich svetelné spektrum je je pre nás neviditeľné, presne ako svetlo v strede čiernej diery, ktoré je vysoko nad parametre nášho slnka a vidíme ako tmu. Podobne aj Nibiru obieha okolo slnka, ktoré nevidíme a poľa doby opbehu je vzdialené cccca 8 svetelných hodín. A preto okol takýchto obrov už neobiehajú iba planéty, ale môžu to byť aj celé hviezdne sústavy.
Už samotné obežnice Nibiru ako dvojplanéta musia byť tak obrovské, že premiestňujú množstvá vodných pár a aj vody medzi jednotlivými planétami slnečnej sústavy. Predpokladám, že ja potopa sveta bola pri poslednom obehu. Dokazujú to hlboké riečiská na marse a venuši, ktoré sú hnané slapovou energiou slnka až pokial nezmiznú z povrchu týchto menších planét, ako zem, lebo malá gravitácia ich neudrží a uniká voda do vesmíru a väčšinou ju zachytávajú planetárne obri. A preto zem nemohla mať vo svojej historii rovnakú hmotnosť a dokazujú to aj kostry dinosaurov, či fosílie stromov v hnedom uhlí, ktoré boli pri zemi s veľkým priemerom, neboli vysoké a takmer kuželovitého tvaru. A ak si predstavíme, že po každom oblete to bolo inak, Ale vždy pod tlakom vody bola vytlačená súš.
Aj v Genezise to bolo dlhšie než boh očakával, ale s tou vodu, čo tu zostala a s tou gravitáciu, žijeme dodnes.-Čo ale bude teraz pri tomto oblete niekedy v tridsiatich erokoch, to nevieme, vieme, že inkovia to predpovedali ako úplnú záhubu života na zemi, ale v Genezise máme záruku nášho pána, ktorý prisahal, že už nikdy takýmto spôsobom nevyhubí ľudstvo na zemi a na znak jeho prísahy stanovil dúhu na oblohe. Dúha tak isto svedčí o zmene hmotnosti zeme, lebo od toho závisí tlak, vlhkosť a teplote atmosféry. IS diagram - teplota tlak rosný bod.
V genezise je veľa vecí,ktoré vedci ateisti ignorujú, ale mne z toho vyšiel štvrtý rozmer hmoty.

Isteže svetlo nie sú žiadne fotóy - to je len zjednodušenie pre študentov. Akurát sa v určitých situáciach chová ako keby nebolo spojité. Samozrejme svetlo nie je ani vlnenie - je to zase len zjednošenie pre študentov. Akurát sa v istých situáciach dá popísať, ako spojité.Čo potom teda vlastne je to to svetlo ? Odpoveď je veľmi jednoduchá - to čo vníma naše oko a nevnímajú iné zmysly. Lebo oko vníma, aj keď do neho zapichneme kliniec:( Že zelené, červené, modré, či žlté, alebo biele, či tma sú nejaké frekvencie elektromagnetického žiarenia, či ich zmes, alebo neprítomnosť, je zase len zjednodušenie pre študentov a hlavne pre inžinierov - aby mali nejaký abstraktný fyzikálno-matematický model, ktorého sa môžu pridržiavať pri interpolácii a extrapolácii. Čo je podstatou každej inžinierskej činnosti. Na druhej strane, zahrievať železo až do modrej farby je bez problémov možné - len musíš hodne zvýšiť tlak (inak sa ti odparí skôr, než začne krásne modro svietiť :) Oné "vyššie svetelné parametre" sú v tomto modeli mimochodom nazývané "frekvencia". Oko ich vníma zhruba od 430THz (červená) do 750 THz (fialová) - takže áno, oné "vyššie svetelné parametre" - ale aj "nižšie svetelné parametre" vníma, ako tmu, aj keď ho upečú. Je to podobné, ako "demokracia" - aj tú niektorí vnímajú ako niečo dobré, hoci je to evidentné zlodejstvo a klamstvo :( Čo sa týa Biblie, tá zrejme obsahovala nejakú mimoriadne dôležitú informáciu - keďže si naši predkovia dali mnohotisícročnú námahu, aby ju zachovali busúcim generáciám - je však skoro isté, že tá informácia tam už dnes nie je, lebo text tejto správy bol toľkokorát neúmyslne, ale hlavne úmyselne skreslený, že dnes to je už rovnaký informačný šum, ako to biele sveto :((( Z historického pohľadu by napríklad mohla obsahovať nesmierne dôležitú informáciu o tom, ako človek stratil kožuch - ale možno to je len správa o tom, ako na Zemi vznikol kvalitatívne nový organizmus - ľudská spoločnosť.
PS tá "prelomová šošovka" mi silne pripomína Fressnelovu. Dnes by som už skôr očakával správu o prvých holografickch display-och - ktoré by už mohli byť "na spadnutie".

Re: Prelomová šošovka otvára nové možnosti vo virtuálnej a ...

Elemír a na čom fičíš?????

Poslať nový komentár

TOPlist