Predaj audiokaziet stúpol v roku 2016 o 74%

Keď audiokazeta oslavovala pred pár rokmi 50. výročie, veľa ľudí si myslelo, že to je posledná správa o tomto zastaralom formáte. Nemali ale ale pravdu.

Ako sa ukázalo, audiokazety sa ešte nedostali úplne do dôchodku, narozdiel od videokaziet (VCR). Prekvapivo, predaj tohto formátu stúpol v roku 2016 o celých 74%.

Predaj albumov na kazetách stúpol na číslo 129 000 kusov v roku 2016. V predchádzajúcom roku to bolo iba 74 000. Toto číslo je samozrejme miniatúrne, ak vezmeme do úvahy fakt, že celkový predaj albumov dosiahol počet 200,8 miliónov. Je ale stále fascinujúce. Veľa ľudí si ani neuvedomuje, že audiokazety sa ešte stále vyrábajú.

Nečakaný nárast v ich predaji je podľa stránky Billboard následkom vydaní niekoľkých špeciálnych edícií albumov, ako napríklad Purpose od Justina Biebera a Behind The Madness od The Weekend. V publikácii sa taktiež uvádzajú znovu-vydania klasík ako Prince so svojím albumom Purple Rain a LP od Eminema s názvom The Slim Shady LP. Na prvom mieste sa ale umiestnil soundtrack z filmu Guardians of the Galaxy s celým názvom Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol. 1, ktorého sa predalo 4000 kusov v roku 2015 aj v roku 2016.

Billboard tvrdí, že najviac kazetových albumov (43%) sa predalo na internete a na webovo-založených službách. Nezávislé maloobchody predali 33% všetkých predaných audiokaziet a netradičné hudobné obchody predali 21%. Zvyšné percentá predali veľké obchodné reťazce.

Vzkriesenie predaja vinylových platní medzitým pokračovalo aj v roku 2016, predaj stúpol o 10% a celkovo sa predalo 13,1 milióna kusov.

Zdroj: techspot

Pridať nový komentár
TOPlist