Praha na vrchole TOP 10 Bitcoin miest sveta

Forbes zostavil rebríček TOP 10 Bitcoin miest sveta. Na jeho vrchole sa neočakávane objavila Praha.

Keď v magazíne Forbes začali zostavovať rebríček TOP 10 Bitcoin miest sveta, tak očakávali, že sa na jeho vrchole objavia mestá ako San Francisco či Soul. Neočakávane sa na prvom mieste rebríčka objavila Praha nasledovaná Buenos Aires na druhom mieste. Ako parameter pre zostavenie rebríčka si určili počet obchodníkov akceptujúcich Bitcoin v danom meste. Teda to, kde najľahšie za Bitcoiny kúpite rôzne tovary a služby. Na zostavenie rebríčka použili údaje z coinmap.org, ktorý aktuálne  obsahuje informácie o 13 tisícoch obchodníkoch akceptujúcich Bitcoin. 

Prvých desať miest rebríčka vyzerá takto

1. Praha  147 predajcov
2. Buenos Aires  141 predajcov
3. San Francisco  117 predajcov
4. Madrid  101 predajcov
5. New York  101 predajcov
6. Amsterdam  88 predajcov
7. Bogota  87 predajcov
8. Vancouver  86 predajcov
9. Londýn  85 predajcov
10. Paríž  82 predajcov

Vo Forbese si všimli, že nielen Praha má vysoký počet obchodníkov akceptujúcich Bitcoiny, ale aj ďalšie menšie a malé mestá v ČR ich majú relatívne veľa. Konkrétne upozorňujú na Žatec, ani nie 20 tisícové mestečko, kde je ich viac než 50. Stovky krát väčšie San Francisco ich má len približne dva krát toľko. Ak sa pozrieme na mapu, zistíme, že Bratislava ich má 54 a Košice 8. 

Inou zaujímavou skutočnosťou na ktorú poukazuje článok vo Forbes, je popularita kryptomien v krajinách s vysokou infláciou ako sú Venezuela a Zimbabwe. 8 percent všetkých Bitcoin transakcii sa odohraje vo Venezuele. Bitcoin je pre obyvateľov týchto krajín bezpečným prístavom pred infláciou.  

Zdroj: www.forbes.com

Pridať nový komentár
TOPlist