Pozor pri zmene prevádzkovateľa DSL pripojenia

, Autor: Ján Kisty

Plánujete zmeniť prevádzkovateľa DSL pripojenia? Pozor, môže to byť obrovský problém a dokonca môžete prísť o prípojku.

V redakcii sme nedávno skúšali zmeniť prevádzkovateľa DSL internetu zo spoločnosti Orange na spoločnosť Telekom, čo sa zdá na prvý pohľad ako jednoduchý krok. Bohužiaľ to tak nie je. Aj napriek niekoľkotýždňovým bojom k žiadnemu posunu nedošlo. Telekom tvrdí, že na adrese nie je žiadne pokrytie. A teda aj napriek tomu, že existuje prípojka na kábloch, ktoré vlastní Telekom. Podľa všetkého prípojku z  neznámeho dôvodu blokuje (pravdepodobne) Orange.  

Telekom sa žiaľ odmietol v tejto veci vyjadriť. Na fóre Telekomu sa ale nájde viacero používateľov s rovnakým problémom. Niektorí sa sťažovali, že ich zamestnanci oboch operátorov upozornili, že môžu prísť o prípojku, pretože existuje poradovník. Ste tak nútení riskovať stratu prípojky, ak to teda vôbec možné je. Ide hlavne o tie oblasti, kde je pripojenie do DSLAMu vyťažené na 100%. Ak sa niektorí zo zákazníkov odpojí, automaticky je pripojenie ponúknuté niekomu z poradovníka.

V prípade ďalších informácií vás budeme informovať. Zmenu prevádzkovateľa DSL pripojenia si každopádne preverte.

Zdroj: vl. spracovanie

 

Kľúčové slová
Telekom
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

hlavne si treba preverit ine moznosti pripojenia a ak je v danej lokalite cokolvek ine, tak na aDSL zabudnut.. tato technologia je dnes uz mimo jak parametrovo, tak cenovo...

Re: Pozor pri zmene prevádzkovateľa DSL pripojenia

U nás na DSLAMe je množstvo voľných prípojok, všetci pred 1-1,5 rokom prešli na LTE (DSL ponúkalo max 5mbit). Teraz keď Telekom po rokoch sprevádzkoval VDSL, je DSL opäť zaujímavé (15 Eur za 30/3). Čuduj sa svete, nemôžeme si dať VDSL, lebo linka blokovaná. Orange ju neuvoľnil ani po viac ako roku od odpojenia.

Predtým prechod Telekom - Orange bol bez problémov. Ako som zisťoval, na každom DSLAMe je x prípojok. Zmluvy sú urobené tak, že určité percento z týchto prípojok je vyhradených pre alternatívcov, či už ich obsadia alebo nie.
V realite sa môže stať (vymyslím čísla) že na DSLAME je 100 prípojok (portov). Z toho 80 je pre telekom, 20 pre alternatívcov. Telekom už predal 80 pripojení, alternatívci ani jedno. Telekom má daľších 5 zmlúv, ale nemá ich kam pripojiť, lebo vyčerpal svoju kapacitu 80 i keď 20 prípojok alternatívcov je nevyužitých.
Aspoň tak mi to vysvetlil technik, že nie je to dynamické prideľovanie (kto skôr príde) ale natvrdo definované. Či Orange platí za nevyužité linky sa mi nepodarilo zistiť, ale ak áno, tak to musí byť veľmi symbolická suma a neuvoľnenie vedenia ich netrápi. Povedal by som, vedenie-linku uvoľnia až vtedy, ak sa vyčerpá im pridelený počet portov. Alebo že by blokovali vedenie nezapojené do nejakého portu? Netuším, len viem, že to má Orange na háku (skôr snaha donútiť vás zostať u nich, vrátiť sa) a Telekom tiež (na telekom infolinke hovoria bludy len aby urobili zmluvu a tie robia i keď vedia že ju nedokážu zrealizovať, vraj že veď len príde samoinštalačný balík a keď to nepôjde, len ho vrátite v lehote 14 dní).

Vďaka Bohu za LTE (Slovanet, Swan, O2)! Inak by sme boli bez netu.

Re: Pozor pri zmene prevádzkovateľa DSL pripojenia

Teóriu si vymyslel veľmi dobrú, ale môžem Ti ako insider ziskové povedať, že takto to nieje a aj taky orange je v tom nevinne. On sám má problém linky vôbec získať.

Re: Pozor pri zmene prevádzkovateľa DSL pripojenia

Zabudol si napísať ako to v skutočnosti je, keď si ten "insider" a moje informácie ako som ich dostal od technika telekomu sa ti nepáčia.
Zvláštne je, že prechod z telekomu do orange bol bezproblémový, za to prechod od orange do telekomu je problémový. Telekom hlási že linka je obsadená, má ju Orange, Orange že hocikedy si u nich môžme zriadiť DSL. Tak nám ty insider objasni, ako to teda je.

Re: Pozor pri zmene prevádzkovateľa DSL pripojenia

môžem sa spýtať aké máte skúsenosti s orange optikou 300mb ?

bez problémov som rok používal 250/100 Mbps, ak bol problém, vyriešili do 2 dní :D

Poslať nový komentár

TOPlist