Pozor na smartfóny z Číny, môžu vás špehovať

V lacnej kópii Samsung Galaxy S4 sa objavil špionážny softvér, ktorý bol nainštalovaný už vo výrobe. Nedá sa len tak ľahko odstrániť, môže kopírovať všetky osobné údaje užívateľa a tiež odpočúvať hovory.

Bezpečnostní experti z G Data objavili predinštalovaný škodlivý kód vo firmvéri smartfónu Star N9500. Trojan mohol bez obmedzenia kopírovať údaje, odpočúvať hovory a zapnúť na diaľku mikrofón. Star N9500 je cenovo výhodná kópia Samsung Galaxy S4, ktorá je dostupná u rôznych online predajcov po celom svete za cenu od 130€ do 165€.

Experti zistili, že trojan sa vydáva za službu Google Play a dokáže tak nepozorovane sledovať užívateľa. Zdá sa, že škodlivý kód je inštalovaný už vo výrobe. Okrem toho špecialisti poukazujú aj na skutočnosť, že trojana nemožno len tak ľahko odstrániť, pretože je súčasťou firmvéru zariadenia.

G Data sa dokonca domnieva, že nízka cena súvisí práve s predajom osobných údajov. Vďaka ukradnutým dátam sa môžu kriminálnici dostať aj k bankovým účtom. Aplikácia G Data Interntet Security pre Android dokáže takéhoto škodcu objaviť, postihnuté zariadenie by sa už viac nemalo používať.

Star N9500 je prvým smartfónom, v ktorom sa našiel špionážny program priamo od výroby. Existujú dokonca náznaky, že trojan je v zariadení predinštalovaný už dlhší čas. Bezpečnostní experti z Kaspersky ešte v marci informovali o tom, že čínska firma Goohi ponúka zariadenie s predinštalovanými Android aplikáciami. 

Zdroj: Heise.de

Komentáre (11)
passco
Skôr marketing aby velke spoločnosti neprichádzali o biznis:D
brandy
Presne tak, nič iného ako výmysel veľkých spoločností. Snažia sa zlikvidovať konkurenciu, ktorá ponúka "to isté" za tretinu ceny. Nenažranci :)
viperman
to iste? kvalitou spracovania, a odladenostou systemu asi tazko
Anti Theft Bot
Žeby zaplatili chlapcom z Kaspersky aby to otestovali akože na škodlivý softvér? Spejeme do záhuby takto.
nbusr123
ze aj cina spehuje? hm, este ze neprebehol nejaky americky nsa spion k rusom... to by bolo aj na serial toto uz
moody010
Urcite spehuju :D ... vcera sa mi jeden schovaval v skrini a tajne ma fotil ked som sa prezliekal do pyzamka :D
Muad'Dib
Samsung a z Číny??! :-o Nie náhodou z Južnej Kórey?!
roman 22222
mam thl W11 a nevšimol som si špioná doma, nebudem platiť za predražené americké sračky
Lumir2
Ešte že nás nešpehujú tie americké...
azx
to uz amici tvrdili aj o Huawei a zistilo sa,ze praveze oni ich spehuju a to nehovorim o iPadoch ci inom hardware kde maju zadne vratka k sledovaniu napr.uz zname odpocuvania a sledovanie polohy aj pri vypnutom ! mobile ...
longo213
Vyborne, asi rok po tom ako sa podobny problem rozobera na XDA si nemecka firma zohrieva na znamom probleme KONKRETNEHO telefonu polievocku. Navyse, moze ist pokojne o modnutu ROM u konkretnych predajcov, nemyslim zeby hoci i tak bezvyznamny vyrobca ako Star zamerne sabotoval svoje trzby. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2395007 Ako uplni amateri vyzeraju G DATA tvrdenim ze ten malware nie je mozne odstranit: ""The only thing users see is an app with the Google Play Store icon in the running processes; other than that, the application is completely disguised," reports Christian Geschkat. "Unfortunately, removing the Trojan is not possible as it is part of the device's firmware and apps that fall into this category cannot be deleted. This includes the fake Google Play Store app of the N9500." https://www.gdatasoftware.com/newsroom/news/article/android-smartphone-shipped-with-spyware.html A dalej, "The cheap price ranging from 130 to 165 euros comes as a surprise, considering the high technological standard of the device. The quad-core smartphone is supplied with extensive accessories, such as a second battery, car charging adapter and second cover. Comparable devices from well-known brands cost almost three times that much." Akoze, banda zadubenych .....ov.
Pridať nový komentár
TOPlist