Pozor na podvodníkov na inzertnom portáli – bazoš.sk! Majú nový spôsob!

Pozor na podvodníkov z na inzertnom portáli – bazoš.sk!

Snažili ste sa poslednú dobu predávať niečo na bazoši? Možno máte rovnakú skúsenosť ako ja – cez Whatsapp vás kontaktujte neznáma osoba s veľmi dobrou slovenčinou. Ba čo viac – napíše Vám ako býva ďaleko (v našom prípade Brezno; cca 200km) a, že má o produkt záujem. Inak číslo aj fotka vyzerajú reálne.

V našom prípade sme odpísali, že musíme preveriť, že či máme ešte produkt (inzeruje sa už asi pol roka), tak odpovedá, že počká. Na robota, či bota to vôbec nevyzerá a na podvodníka už vôbec. Odpisujem, že som inzerovaný produkt našiel.

Na druh deň píše, že si teda objedná kuriéra, vraj dostanem peniaze vopred a SK pošta vyzdvihne tovar. Ponúknem najprv platbu na BÚ, ak dobierka nevyhovuje. Následne na základe „telefónneho čísla“ urobí akúsi objednávku.

Vravím, že podobnú službu nepoznám ale vravím si, že je rok 2022 tak snáď už aj Slovenská pošta ponúka službu, kde sa platí vopred. Samozrejme na webe ani zmienka, tak čakám, čo sa bude diať ďalej.

 

Útočník posiela link vo forme: https://posta.sk.xyz/12356.html.

Z toho je jasné, že sa jedná o podvrhnutý link. Preverujem doménu na google a zisťujem, že ide samozrejme o fake. Pridám aj screenshoty ako prebieha celá komunikácia. Útočník po otvorení totiž čaká, že vyplníte údaje o platobnej karte a on získa všetky údaje. Následne sa pýta, či som dostal peniaze, skúšam celú situáciu otočiť a žiadam platbu vopred v kryptomene – Bitcoin, na čo už útočník nereaguje. Zrejme sa zľakol, že ide o scam aj z mojej strany.

Následne inzerujem ďalšie veci, opäť ani nie do 5 minút sa ozýva ďalšie číslo, tentokrát vraj žena. Opäť podobný scénar, akurát cez akýsi web packeta.sk. Útočník rovno píše, že peniaze dostanem na bankovú kartu. Už ani nereagujem, rovno odpisujem, že žiadam platbu v kryptomene, samozrejme viem, že žiadnu nedostanem. Útočník opäť prečíta a nereaguje.  

Skúsil som kontaktovať tiež Policajný zbor Slovenskej republiky, ale ten sa radšej vôbec nevyjadril. Všetko čo teda môžem, je, že nahlásim číslo na verejných weboch, že sa jedná o podvrh.

Dá sa tomu predísť? Bohužiaľ, ak chcete používať vaše skutočné číslo, tak nie. Útočníci sú už veľmi sofistikovaní. Jednou z možností je však využiť Virtuálne číslo Telekomu. Vytvorí Vám akési externé číslo, ktoré je možné kedykoľvek zrušiť. Služba stojí 2€ na týždeň alebo 3€ na mesiac. Takéto číslo potom môžete zadať do inzerátu a Váš Viber či Whatsapp je chránený. Mail je možné skryť použitím nejakého „spamového maila“ alebo využiť integráciu novej ochrany v iOS (ak máte iPhone) a platíte iCloud + - je tam možnosť „skryť môj email“.

Komentáre (14)
willhelm

Nepodceňujte to!
Aj mňa kontaktovali cez messenger. Postup bol podobný, len tá slovenčina bola úplne nezrozumiteľná: "potom kúpiť kartu ks 100 € kliknite na odkaz uvedený v mandáte a raz na odkaz poslať mi fotografiu raz kúpiť kartu ks 100 €, aby kódy pre službu ups mailom, aby konečné."
V podstate sľubovali, že peniazu pošlú kuriérom vopred, ale vzápätí požadovali odo mňa platbu 100 € kuriérovi s ďalším nezrozumiteľným textom. Tak som ukončil transakciu, načo sa hneď vyhrážali súdom a návštevou: "Upozorňujeme, že ak odmietnete dokončiť transakciu so službou UPS. začať proti vám PRÁVNE KONANIE pre porušenie dôvery. UPS alebo dostanete neznámu návštevu, nie je to obťažovanie ale dávam vám svoju dobrú vieru, že túto transakciu uzavriete, aby ste sa vyhli týmto problémom! Len vám zajtra 9 hodín ráno kúpime jednu (1) náplň do PCS ak nám nebudú doručené v stanovenej lehote, bude začaté PRÁVNE KONANIE budú prijaté proti vám nediskutovať o našich pokynoch riskujete toto je naše posledné varovanie. SLUŽBA UPS SERVICE".
Buďte opatrní! Polícia Vám nepomôže.

Laco

Mne to prišlo už 20x!
a,okopírujú inzerát-skutočný záujemca nie,ten sa pýta na cenu a dovoz
b,áno vraj pošlú kuriéra,a chcú číslo karty,najprv som sa zabával vymýšĺaním čísel...
c,číslo záujemcu už bolo z UA,PL,GB,Rumunska....raz som im zdvojnásobil cenu a oni-NEVADÍ!

Maty

U nas to znie ako blbost ze platba na cislo karty ale vo svete to ako koncept existuje https://usa.visa.com/run-your-business/visa-direct/money-movement.html

Martin

pokial nieco predavate a dana osoba vas oslovi, ze zariadi kuriera/prevoz , je to SCAM na 100%

miso

nepouzivat telefonne cislo, kotakt len cez mail, platbe vopred na ucet a po obdrzani penazi ja posielam tovar s trackovacim linkom. nepriestrelne.

Ján Kisty

Zdravím,

roky inzerujem a o tento typ scamu sa nikdy nepokúšali - new level.

Väčšinou len mail....

Miro

Packeta.sk je byvala Zasielkovna...

Ján Kisty

O to nejde, ale ide o to, že je TO scam a škodia reálnym firmám.

Feri

Presne som mal taketo spravy na WhatsAppe. Všetky cisla boli zo zahranicia a chceli cislo platobnej karty. Evidentne komunikovali cez google prekladač, lebo ich Slovenčna bola chabá.
Podvodne linky posielali na Slovensku postu alebo cez bazos atd..... Vsetkym som odpísala, ze budu ich cisla poslané na políciu!!!

Ján Kisty

Tak už majú nový spôsob a SK čísla.

frankor

poučné, aj komentáre. Ďakujem

Hedus

Ja som predávala prilbu a keď mi povedal, že pošle kuriéra, vedela som, že ide o podvod. Trochu sme si písali a moja posledná veta bola "Dobrý pokus" a smajlíky. A už bol kľud...

Zuzana Nalepkova

Podvodník kontaktoval aj mňa, chcel potvrdiť platbu v mojej banke a uisťoval ma , že banky majú taký postup, aby sa peniaze pripísali na môj účet. Všetky transakcie ktoré sme začali riešiť a našťastie nedoriešili, mali logo slovenskej posty. Bolo to dvakrát v priebehu dvoch dni z dvoch rôznych čísel vždy väz whatsap.

metoo

Práve som dostala presne takúto reakciu na môj inzerát cez Whatsapp. Záujemca všetko zariadil, do piatich minút dohodol kuriera cez Packeta.sk. Keď som klikla na link, ktorý mi poslal, aby som si prevzala peniaze, otvorila sa požiadavka na číslo mojej platobnej karty. V tom mi našťastie niečo bliklo a radšej som si to preverila. Hodila som indíciu do googla a našla tento článok. Skopírovala som link a poslala záujemcovi cez whatsapp ako odpoveď plus zdvihnutý prostredník k tomu.
Týmto chcem poďakovať autorovi tohoto užitočného článku a varovať slušných ľudí pred podvodníkmi. Sú naozaj vynaliezaví.

Pridať nový komentár
TOPlist