Pozor na malware šíriaci sa cez Whatsapp

Whatsappom sa šíri malware, ktorý láka na bezplatný prístup na Netflix.

Jednou veľkou výhodou, ale aj nevýhodou operačného systému Android je jeho otvorenosť, čo bohužiaľ občas niekto zneužije. Výskumníkom z Check Point Research sa nedávno podarilo objaviť nový malware, ktorý ohrozuje OS Android. Ten sa snaží nalákať používateľov smartfónov bezplatným prístupom na video službu Netflix a ešte k tomu sa šíri cez komunikátor Whatsapp.

Malware sa zo začiatku vyskytoval v aplikácii FlixOnline, ktorá bola zadarmo v obchode Google Play. Táto aplikácia sľubovala používateľom bezplatný prístup k službe Netflix a zároveň ste mohli sledovať obsah zo všetkých krajín bez obmedzení. Bohužiaľ, aplikácia od vás vyžaduje rôzne povolenia, ktoré jej nakoniec pomôžu v ďalšom šírení sa. Keď ste všetko odsúhlasili, nakoniec sa aplikácia skryje v používateľskom prostredí, aby ju bolo ťažšie odstrániť.

Aplikácia si napríklad pýtala povolenie pre prístup k oznámeniam, vďaka čomu vás mohla sledovať, ale aj čítať prijaté správy. Medzi ďalšie povolenie, ktoré od vás chcela aplikácia je zákaz optimalizácie na pozadí, vďaka čomu mohla bežať neustále na pozadí. Znepokojujúce povolenie, ktoré od vás žiadala, bolo aj zobrazenie nad inými aplikáciami, vďaka čomu sa mohla maskovať napríklad za odomykaciu obrazovku.

Spoločnosť Check Point Research o tomto probléme oboznámila vyhľadávací gigant Google, ktorý okamžite stiahol aplikáciu zo svojho obchodu. Bohužiaľ, už si ju stiahlo približne 500 užívateľov počas dvoch mesiacov.

Zdroj: Neowin,

Pridať nový komentár
TOPlist