Povinné "poznávacie značky" pre drony

Americký letecký regulačný úrad FAA (Federal Aviation Administration) prichádza s návrhom na zavedenie identifikátorov pre drony. Návrh je aktuálne v pripomienkovacom konaní, ktoré skončí 2. marca 2020. Následne FAA vypracuje finálny návrh regulačného opatrenia. Regulácia sa týka všetkých súkromných dronov s váhou väčšou ako 250 gramov. Takéto drony sa musia povinne registrovať v databáze FAA.

Ako informuje techxplore.com, podľa vyjadrenia FAA zavedenie vzdialene čitateľných identifikátorov pre drony, umožní zlepšenie bezpečnosti, pretože umožní FAA a bezpečnostným zložkám identifikovať drony v oblastiach ich jurisdikcie. Následne budú môcť urobiť informované rozhodnutie, ktoré lepšie adresuje možné riziká. Nariadenie je smerované proti aktivitám ako je pašovanie drog a nelegálne špehovanie.

Podľa tlačovej správy FAA k návrhu regulácie sú drony rýchlo rastúcim segmentom leteckého trhu s 1,5 miliónom dronov a 160 tisícmi pilotmi dronov registrovaných v databáze FAA. Regulácia je súčasťou širších snáh, ktoré by mali umožniť komplexnejšie operácie s dronmi na rýchlo sa tvoriacom a rastúcom trhu doručovania dronmi. Malo by napríklad umožniť lety dronov za hranicou vizuálneho dohľadu na malých výškach.

Plné znenie návrhu nájdete na tejto stránke žurnálu Federálny register.

Zdroj: techxplore.comwww.faa.gov

Komentáre (1)
Sipo

Dalsia blbost co vymysleli, znacky pre drony. Rozmyslaju vobec?

Pridať nový komentár
TOPlist