Používate bezdrôtovú myš alebo klávesnicu? Dajte si pozor na hackerov!

 
Ak patríte medzi používateľov bezdrôtových zariadení, akými sú myš alebo klávesnica, zbystrite pozornosť. 

Ako sa ukázalo, tieto zariadenia môžu byť vzdialene napadnuté hackermi, ktorí môžu následne vykonávať škodlivé činnosti na pripojenom počítači. Na tento problém upozornil výskumný pracovník pre bezpečnosť, Mark Newlin zo spoločnosti Bastille. Zraniteľnosť systému spočíva v komunikácii bezdrôtového zariadenia s adaptérom, ktorý je pripojený do USB portu počítača. Táto komunikácia nie je šifrovaná, čo výrazne uľahčuje prácu hackera.
 
Ako tento útok prebieha? Útočník v prvom rade potrebuje počítač s vlastným bezdrôtovým adaptérom. Pomocou neho odchytí nešifrovanú komunikáciu a po nabúraní sa do systému môže používať vlastnú klávesnicu na zadávanie príkazov na vzdialenom počítači. 
 
 
Samotný útok však nie je triviálnou záležitosťou. Podľa informácií PC World potreboval Newlin na vykonanie úspešného útoku niekoľko dní až týždňov, počas ktorých vykonával spätnú analýzu bezdrôtových protokolov. Nakoniec však bol úspešný a podarilo sa mu zadávať príkazy na vzdialené zariadenie.
 
Takýto útok je možné vykonať aj vo vzdialenosti niekoľkých desiatok metrov, nutné je však mať hackované zariadenie v priamej viditeľnosti. Medzi nebezpečné zariadenia patria napríklad klávesnice a myši od spoločností Dell, HP, Lenovo, Logitech či Microsoft. Všetci výrobcovia začali pracovať na oprave tejto bezpečnostnej chyby, no pokým nebude komunikácia zabezpečená, treba sa mať na pozore. 
 
Zdroj: techradar
 
Pridať nový komentár
TOPlist