Populárna služba končí po 17 rokoch!

Bohužiaľ, nič nie je večné.

Webová služba určená na zdieľanie súborov - Zippyshare oznámila, že už koncom tohto mesiaca ukončí svoju činnosť. História služby sa započala písať v roku 2006, na čo následne pomerne rýchlo získala obľubu po celom svete. Zippyshare používali obyčajní ľudia, ale aj kriminálne živly. Vďaka tomu si túto on-line službu začali všímať aj rôzne vyšetrovacie štátne orgány, za údajné napomáhanie nelegálnemu šíreniu obsahu, teda pirátstvu.

Spoločnosť v oficiálnom blogovom príspevku oznámila, že za odstavením sú hlavne klesajúce príjmy a rastúce náklady na prevádzkovanie služby. Vďaka tomu je aktuálny obchodný model neudržateľný. Svoj podiel viny za koniec služby majú mať aj blokátory reklám, ktoré obmedzili spoločnosti príjem z reklám a tak isto aj rastúci podiel cloudových riešení. Posledným odôvodnením spoločnosti majú byť aj neúmerne rastúce náklady za elektrickú energiu, ktoré sa za posledné obdobie zvýšili až 2,5 násobne. Tým sa stáva prevádzka serverov finančne veľmi náročnou.

Používatelia majú možnosť do konca mesiaca si stiahnuť všetky svoje uložené súbory, kým bude služba definitívne vypnutá. Napriek oznámenému ukončeniu služby, v posledných dňoch má stránka dosahovať priemernú návštevnosť v počte 45 miliónov používateľov denne. Tým sa dostáva do TOP 1 000 najnavštevovanejších webových stránok v rámci celého sveta. Zároveň podľa stránky TorrentFreak má existovať až 14,5 milióna žiadostí na odstránenie URL odkazov v rámci služby Zippyshare.

To, či na páde jednej služby vyrastie podobná, je zatiaľ otázne.

Zdroj: Techspot,

Pridať nový komentár
TOPlist