Pomôže teória hier objaviť mimozemský život?

Pomôže teória hier objaviť mimozemský život? Podľa vedcov, by to mohlo maximalizovať šance na jeho objavenie.

Nový výskum vedcov z Manchesterskej univerzity navrhuje použiť pri hľadaní mimozemského života novú stratégiu, inšpirovanú "teóriou hier". Tá by mala totiž maximalizovať úspech na nájdenie inteligentného života mimo našej planéty. Dr. Kerins navrhuje použiť pri hľadaní mimozemského života triedu hier, známych ako koordinačné hry, kedy dvaja hráči sa snažia dosiahnuť víťazstvo, ale nemôžu vzájomne komunikovať. Podľa slov vedca, by práve toto malo byť kľúčom k úspechu.

Nová teória navrhuje preskúmať tranzitné planéty, ktoré prechádzajú popred svoju hviezdu a tak spôsobujú mierny pokles v jasnosti. Tento spôsob pomáha objavovať exoplanéty. Pomocou tranzitných planét dokážu vedci zistiť, či ide o planétu podobnú Zemi, plynného obra a podobne. Totiž, podľa spomínanej teórie, ako my vidíme tranzitné planéty, tak isto aj nás môže vidieť mimozemská civilizácia, teda by mala byť schopná zistiť si, či máme atmosféru, ale aj či ide od nás nejaká forma signálu. Dr. Kerins si myslí, že práve takto budú obe planéty navzájom detekovateľné.

Otázkou ale ostáva, či si máme vypočuť prijatý signál a prípadne či aj odpovieme? Zosnulý profesor Stephen Hawking varoval pred možným nebezpečenstvom vo vykonaní takéhoto kroku. Je to kvôli tomu, že môžu mať veľkú technologickú prevahu, čo by pre nás nemuselo dopadnúť dobre. Prípadne môžu byť vo vesmíre civilizácie, ktoré netúžia byť objavené, čo sa nazýva SETI Paradox.

Zdroj: Phys.org,

Pridať nový komentár
TOPlist