Pomenuje Star Trek komunita piaty mesiac Pluta?

Budeme mať Vulkán v Slnečnej sústave? Zdá sa, že áno.

Tím stojaci za objavom piateho mesiaca explanéty Pluto spolu s organizáciou SETI na stránke plutorocks.com vyhlásili anketu na jeho pomenovanie. Piaty mesiac explanéty Pluto odhalili s pomocou Hubblovho vesmírneho teleskopu minulý rok v júli. Podľa tradície by mal niesť názov z gréckej mytológie spojený s vládcom podsvetia Hádesom, v rímskej mytológii volaným Pluto. Anketa preto obsahovala mytologické mená ako napríklad Acheron, Hérakles, Orfeus, Styx a podobne. Pridanie nového vhodného mena mohol navrhnúť ktokoľvek.

William Shatner, populárny najmä ako predstaviteľ kapitána Kirka v sérii Star trek na svojom Twitter účte navrhol ako najvhodnejšie názvy pre piaty mesiac Pluta mená Vulkán a Romulus. Vulkán je starorímsky boh ohňa a kováčstva a synovec Pluta, no v Star Treku je Vulkán domovskou planétou civilizácie Vulkáncov. Romulus, spoluzakladateľ Ríma a v Star Treku rodná planéta Romuláncov už svoj objekt, mesiac asteroidu 87 Silvia v Slnečnej sústave má. Autori ankety tak pridali Vulkán do ankety.

Star Trek komunita, podporovaná pravidelnými výzvami Williama Shatnera na Twitteri sa aktivizovala a hlasovala a stále hlasuje v ankete. Postupne Vulkán podporený viac než 100 tisíckou priaznivcov Star Treku stúpal v rebríčku a aktuálne už vedie hlasovanie. Navyše, nezdá sa, že by výsledok hlasovania mohlo niečo zmeniť, keďže anketa sa končí zajtra.

Celkovo v ankete hlasovalo takmer 400 tisíc ľudí. Po skončení ankety jej zakladatelia navrhnú víťazné meno Medzinárodnej astronomickej únii. 

 

 

Pridať nový komentár
TOPlist