Pokémon oslavuje 25 rokov

Máločo je v tejto dobe tak úspešné, ako Pokémon, ktorý sa za dvadsaťpäť rokov stal fenoménom.

Všetko sa to začalo, keď tvorca hry - Satoshi Tajiri ponúkol japonskej spoločnosti Nintendo hru s názvom Pocket Monsters (Pokémon). Spoločnosť ju síce schválila, ale veľa si od toho nesľubovala. Po niekoľkých rokoch náročného vývoja, bola hra pripravená na vydanie, čo sa nakoniec stalo v roku 1996. Prvé vydané hry boli Pokémon: Red a Pokémon: Blue, pre hernú platformu GameBoy. Hra bola vtedy ešte čiernobiela. Postupne sa hra rozrástla o ďalšie pokračovania pre GameBoy, GameBoy Color, GameBoy Advance, Nintendo DS a Nintendo 3DS, pričom samozrejme pribudla podpora aj pre konzoly, akými sú napríklad: N64, Nintendo Wii alebo Nintendo Switch. Neskôr pribudli aj kartové hry, kde sa hráči stretávajú aj na turnajoch. V neposlednom rade existuje aj hra formou rozšírenej reality: Pokémon Go, za ktorou stojí spoločnosť Niantic.

Pokémon nie je populárny len vďaka hrám, ale aj vďaka mohutnému franšízu, ktorý tvorí zároveň najväčšie príjmy pre spoločnosť The Pokémon Company. Táto spoločnosť je tvorená troma spoločnosťami: Nintendo, Creatures a GameFreak. Samozrejme, Pokémon nie sú len hry a predmety s príšerkami, ale sú aj to aj filmy, anime a manga. Málokto nepozná chlapca Asha Ketchuma, ktorý chcel byť najlepším trénerom Pokémonov. Seriál sa vysielal aj u nás na STV 1, aj keď väčšina z nás tento seriál poznala už z nemeckej televízie RTL II. Seriál nasledoval aj niekoľkými filmami, pričom posledný z nich je aktuálne hraný Detektív Pikachu a tak isto je v príprave aj remastrovaná verzia prvého filmu.

Pokémon je veľkou súčasťou pop-kultúry a s týmto názorom asi málokto dokáže nesúhlasiť. Logá, hračky, hry, oblečenie, karty, filmy, seriály, kryty na smartfóny - tam všade dokážete nájsť logo Pokémon. Samozrejme nie len tam. Toto je len malá časť pôsobenia tejto značky na trhu, kde sa "točia" miliardy eur/dolárov/jenov, pričom spomínaná značka bude pravdepodobne naďalej rásť. Uvidíme či sa "dožije" ďalších 25 rokov.

Zdroj: CNet, Wikipedia,

Pridať nový komentár
TOPlist