Podľa astrofyzikov môže temná hmota vytvárať temné atómy

Fyzici prišli s novým tvrdením, ktoré treba potvrdiť, alebo vyvrátiť.

Temná hmota je doteraz a pravdepodobne ešte dlho bude záhadou. Má tvoriť až 23 percent nášho vesmíru, tmavá energia má až 73-percentné zastúpenie a nakoniec bežná hmota je obsiahnutá "len" v 4 percentách. Tentokrát sa budeme zaoberať tmavou hmotou, ktorá neinteraguje s bežnou hmotou a svetlom a pre vedcov je stále záhadnou substanciou. Jej existenciu môžeme "vidieť" len nepriamo. Presnejšie interaguje s gravitáciou.

Vedci zastavajú všeobecný názor, že temná hmota pozostáva z doteraz nezmámej/neznámych častíc. Nové modely pripúšťajú možnosť, že táto substancia môže mať "vlastné fyzikálne" zákony, ktoré platia len na temnú hmotu. Nový model, s ktorým prišli teoretický fyzici pripúšťa, že častice temnej hmoty môžu v podstate tvoriť "tieňový" vesmír. Teda hmota môže byť schopná vytvárať nie len atómy, ale aj molekuly, prípadne zložitejšie štruktúry. Napríklad aj "tmavé" čierne diery.

Fyzici s pomocou počítačových modelov zistili, že takáto hmota sa môže teda zhlukovať a vytvárať galaktické disky hmoty. Pritom je možné, že tmavú temnú hmotu môžu pohlcovať aj čierne diery, čím by sa teoreticky dali vysvetliť obrovské čierne diery. Podľa výpočtov vedcov totiž nie je možné, aby galaktické kolapsary dokázali tak rýchlo získať svoju hmotnosť v krátkom čase, len z bežnej hmoty.

Napriek tomu je vplyv tmavej hmoty v kozmologickom meradle takmer nebadateľný. V menšom meradle by ale táto záhadná substancia dokázala ovplyvniť tvorbu hviezd a distribúciu hmoty. Výskumníci dúfajú, že ich zistenia pomôžu v odhaľovaní pôvodu tmavej hmoty.

Zdroj: Phys.org,

Pridať nový komentár
TOPlist